Monika futet prapë në rresht: Jo dialog me Ramën, vetëm me PS

AKTUALITET


Ndryshe nga Lulzim Basha, që artikulon “zgjedhje të parakohshme”, Monika Kryemadhi jep shenja të tërheqje. Në një intervistë për ABC Neës, Kryemadhi shprehet se “mbajtja e zgjedhjeve nuk është çështje datash”. Sipas saj, qëllimi kryesor i opozitës është hapja e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian. “Nuk mendoj që është çështje date, mendoj që është çështje reflektimi. Nuk mendoj se është çështja e opozitës 2021, 2020 apo 2019. Opozita ka si qëllim kryesor hapjen e negociatave. Pse? Sepse hapja e negociatave do të vendosi disa korniza të funksionimit, hapja e negociatave do të ndalojë konçesionet, hapja e negociatave do të ndalojë po themi çdo lloj abuzimi dhe arbitrariteti që ka bërë Rama me sistemin e drejtësisë. Hapja e negociatave do të ngrejë në urgjencë dhe e ka të detyrueshme ngritjen e Gjykatës Kushtetuese”, shprhet Kryemadhi.

Më tej, Monika Kryemadhi, që pati deklaruar se “do të futej në zgjedhje me Edi Ramën”, bën një tjetër hap pas, duke i dhënë të drejtë aleatit të saj, Lulzim Basha. Sipas Kryemadhit, institucionalizimi i dialogut politik nuk duhet të bëhet kur “ka problem Rama”, ndaj sipas saj, Basha ka të drejtë “sepse nuk mendon për të bërë llogari politike në favor të partisë së tij”.


“Kur Basha thotë pa Ramën, për hir të së vërtetës ka të drejtë sepse nuk mendon për të bërë një llogari politike në favor të partisë së tij politike, por mendon të bëjë një llogari politike kombëtare në benefit të shqiptarëve, pra për t’iu ofruar shqiptarëve një sistem të drejtë dhe jo për të përfituar nga urrejtja që mund të kenë socialistët brenda PS-së kundër z.Rama dhe këtu z. Basha bën dhe diferencimin thotë që nuk bëhet fjalë më për të përdorur urrejtjen e socialistëve dhe të shqiptarëve kundër Edi Ramës dhe për të shkuar në një proces zgjedhor, por për të përdorur dëshirën e shqiptarëve për të ndërtuar një shtet të pakapur nga krimi dhe nga politika e kriminalizuar”, shprehet Kryemadhi.

Më tej, Kryemadhi, duke folur për raportin paraprak të “Venecias” për Ilir Metën, kryetarja e LSI këroi nga Komisioni, që të tregojë nenin e Kushtetutës, që “shkeli Presidenti”. “Nuk jam këtu për të komentuar Komisionin e Venecias, as për të komentuar Presidentin e Republikës, unë do të dëshiroja që Komisioni i Venecias të më tregonte nenin që ka tejkaluar kompetencën Presidenti i Republikës dhe të më tregonte dhe nenin, qoftë në Kushtetutë, ose në Kod Zgjedhor, se kush është institucioni që vendos datën e zgjedhjeve. Me kaq do të isha më se e kënaqur, mjaftojnë këto dy pika”, shprehet Kryemadhi.

Sipas saj, opozita duhet të dialogojë vetëm me PS, ndërsa me Ramën nuk duhet të humb asnjë sekondë kohë.  “Meta ka bërë jashtëzakonisht shumë për të futur  Ramën në tryezën e bashkëpunimit dhe në dialogim me opozitën, por gjithmonë i kam thënë që çdo minutë e harxhuar kot me Ramën është abuzim ndaj qytetarëve shqiptarë. Asnjë nga ne nuk duhet të harxhojë asnjë sekondë me Ramën. Me PS-në po, të gjithë duhet të ulemi me vrap për të negociuar dhe për të vendosur rregullat e lojës, për të cilat Shqipëria ka nevojë nganjëherë edhe për të mësuar edhe nga disa vende apo shtete më të reja dhe më të vogla siç është Kosova”, u shpreh Kryemadhi.

Po si lexohet kjo deklaratë e Monika Kryemadhit?

Në fakt, të gjitha këto pohime duke rikthim në pikën zero. Kryetarja e LSI, ishte e para që pas zgjedhjeve të 30 qershorit, deklaroi se ishte gati të “shkonte në zgjedhje me Edi Ramën”. Qëndrimet e saj për një marrëveshje me mazhorancën dhe ulja në tryezë me Edi Ramën, u përforcuan gjatë verës dhe fillimit të shtatorit. Por, tendenca për t`u faktorizuar si forcë politike “pro” dialogut, duket se dështoi. Nga mazhoranca nuk e dëgjuan, ndërsa Basha mbeti stoik i premtimeve të tij, “jo dialog me Ramën”.

Madje, kreu i PD-së, pasi la të kuptohet se ishte afër këtij procesi, u kthye gjithashtu në pikën zero. Vetëm disa ditë më parë, në një intervistë për News 24, Basha shprehu se do të rikthehet te protestat, duke lënë të kuptohet se dialogu është larg. Por, futja në rresht e Kryemadhit vjen, ndoshta, edhe për një arsye tjetër. Mazhoranca, pas 30 qershorit, ngriti Komisionin Hetimor për shkarkimin e Ilir Metës. Zbutja e toneve të Monikës ndaj qeverisë ishte dhe një “flirt” për të “shpëtuar” Ilir Metën, por, pasi mazhoranca konfirmoi vendosmërinë për t`i shkuar deri në fund këtij procesi, Kryemadhi kthehet në “llogore” në pozicion fillestar. Tashmë, nga “do të shkojë në zgjedhje me Edi Ramën”, Kryemadhi thotë: “Jo, është humbje kohe, Basha ka të drejtë”.
Skip to toolbar