Rama-opozitës: Hapësirë për dialog ka, shtyrje zgjedhjesh jo

POLITIKË


Kryeministri Edi Rama thotë se është gati për dialog me opozitën, por pa cënuar Kushtetutën dhe zgjedhjet më 30 qershor janë të vendosura nga ajo, nuk mund të shtyhen. Gjithashtu Rama tha në Opinion se nuk mund të përdoren armë luftarake si molotov në një protestë duke dhunuar policinë dhe institucionet.

“Këtë filmin “ik se nuk flasim” e kam parë. Dhe ju e mbani mend shumë mirë, që unë gjatë gjithë kohës kam insistuar që nuk do iki unë, nuk do lëvizë askush dhe zgjedhjet nuk do shtyhen. Por më thoni ju mua, ku jemi ne në shkelje me interesin kombëtar, me kushtetutën ku jemi ne në shkelje me marrëdhëniet me qytetarët. Ata janë në shkelje të interesit kombëtar, ajo që bëjnë është në shkelje të interesit kombëtar. Janë në shkelje të kushtetutës, janë në shkelje me qytetarët që i kanë votuar, mund ti marrësh në qafë duke i lënë të flenë në çimento. Hapësirë për dialog dhe për bisedime ka dhe kur palët luftojnë në fushën e luftës kur luftojnë me mitraloza e raketa. Këtu nuk jemi në protestë, jemi në sulm të institucioneve. Molotovi është armë luftarake, që hidhen mbi trupat e policisë.” – tha Rama

Skip to toolbar