Shpërfytyrohet Chelsea, Liverpool pa “frena”

PREMIER LEAGUE


Liverpool pa frena! Kampionët e Europës kanë bërë një tjetër hap përpara në Premier League, duke fituar ndeshjen e gjashtë radhazi në kampionat. Skuadra e Jurgen Klopp ka fituar përballjen me Chelsea në transfertë, duke marrë tre pikë të tjera në kampionat, dhe njëherazi fitoren e 6-të në po kaq javë kampionat. Golin e parë e ka shënuar Alexander-Arnnold në minutën e 14-të, pas një goditje të shkëlyer të dënimit dhe një kombinim perfekt me Mohamed Salah. Më pas ishte Firmino që gjeti rrjetën duke shënuar golin e dytë për Liverpool në të 29`.

Ishte një krosim spektakolar i Robertson nga krahët, që gjen brazilianin në qendër të mbrojtjes dhe fluturon duke gjuajtur me kokë. Topi përfundon në rrjetë,  ndërsa shifrat shkojnë në 0-2 për Liverpool. Pas nisjes së pjesës së dytë, Chelsea mundohet të gjejë rrjetën, dhe fati i buzëqesh në të 71`, kur Kante shënon një gol të bukur nga brenda zonës, pasi kaloi mbrojtësit e Liverpool. Megjithatë, rezultati përfundimtar mbeti 1-2, me Liverpool që shkon në 18 pikë pas gjashtë javësh kampionat, ndërsa Chelsea me 8 pikë mbetet në vendin e 11.


Në sfidat e tjera të Premier League, Arsenal ka fituar me vështirësi ndaj Aston Villa, me rezultatin 3-2. Pepe në të (59`) Chambers në të (81`) dhe Aubameyang në të (84`) shënuan golat e fitores për Arsenal, ndërsa McGinn në të (20`) dhe Uesley në të (60`) shënuan për miqtë. Arsenal ka 11 pikë dhe ndodhet në vendin e 4 të renditjes, ndërsa Aston Villa me 4 pikë ndodhet në vendin e 18-të.

Me dy gola dhe pa asnjë pikë ka dalë Manchester United nga fusha e West Ham, me këto të fundit që kanë bërë një ndeshje spektakolare duke mundur skuadrën e Solskjaer. Yarmolenko në të (44`) dhe Cresswell në të (84`) ishin autorët e golave për West Ham. Pas humbjes, United mbetet në vend të 8 me po kaq pikë, ndërsa West Ham mban vendin e 5 në renditje me 11 pikë.
Skip to toolbar