Chelsea i dhuron gola Ajax. Dortmund përmbys Interin

AKTUALITET

Tetë gola, asnjë fitues në përballje Chelsea-Ajax në Grupin H të Champions League. U mbyll në barazim 4-4 sfida e luajtur në Stamford Bridge, me Chelsea që gaboi mjaftueshëm, pasi i dhuroi dy gola skuadrës mike. Ishte Abraham që në të 2` shënoi autogol në portën e tij, por Jorginho vendosi barazpeshën tre minuta më vonë nga penalltia. Ajax gjeti përsëri avantazhin në të 20` me Promes, ndërsa Arrizbalaga bëri autogol në të 35` duke trefishuar shifrat për Ajax. Pas pushimit të pjesës së parë, miqtë shënuan golin e katërt me Van de Beek në të 55`.

Pas këtij momenti, Chelsea zgjohet. Azpilicueta shënoi në të 63`, ndërsa Blind dhe Veltman u ndëshkuan me të kuq duke e lënë Ajax me 9 lojtarë në fushë. Mjaftoi disavantazhi numerik që Chelsea të shënonte dy golat e abrazimit më pas me Jorginho dhe James. Pas barazimit, Chelsea, Ajax dhe Valencia, që mundi Lille 4-1, ndajnë tre vendet e para me nga 7 pikë secila, duke lënë të hapur gjithçka për kualifikimin.

Përmbysje e çmendur në Signal Iduna Park në Gjermani, ku Dotrmund mundi Interin 3-2 në sfidën e katërt të Grupit F. Martinez dhe Vecino i dhanë avantazhin në pjesën e parë italianve, ndërsa në të dytën Hakimi me dopietë dhe Brandt përmbysën rezultatin duke i dhënë fitoren Dortmund. Gjermanët shkojnë 7 pikë dhe ngjiten në vendin e dytë në grupin F, pas Barcelonës me 8 pikë. Ndërsa Inter është në vendin e tretë me 4 pikë dhe do t`i duhet të luftojë shumë për kualifikimin në ndeshjet e mbetura.