Shpërthen Ali Ahmeti: Turp, po përçani shqiptarët

BOTA


Kreu i BDI-së Ali Ahmetin ka shpërthyer gjatë një interviste për faktin që shqiptarët në Maqedoninë e Veriut nuk janë të bashkuar por të përçarë në disa parti të ndryshme. Gjatë një emisioni në TV21, Ahmeti u shfaq tepër nervoz dhe i irrituar, ku nuk munduan akuzat e forta por edhe përplasjet e duarve mbi tavolinë. Me një ton të ashpër dhe akuzues, Ahmeti i drejtua partive politike shqiptare se po përçajnë shqiptarët, në një kohë që duhet të shfaqen të bashkuar për t’i përfaqësuar ato. “Është turp i madh  që të shkoj në takime dhe 6 delegacion shqiptare janë atje si përfaqësues, ndërkohë që maqedonase janë vetëm 2.” është shprehur ndër të tjera Ali Ahmeti. Ai  bën thirrje që shqiptarët të bashkohen dhe të kenë një përfaqësim sa më të denjë në parlament.

Le të mbledhin mendtë dhe të organizohen t’i bashkojnë shqiptarët dhe jo t’i përçajnë shqiptarët. I kanë bë pikë e pesë shqiptarët. Turp më vjen të shkoj nëpër takime, nga gjashtë delegacione shqiptare janë atje. I kemi thënë vetes shqiptarë me shkollë me universitet, çfarë universitetet kemi ne, çfarë shkolle kemi ne, turp i botës është kjo, gjashtë delegacione shqiptare, dy maqedonase. Vjen BESA me gjashtë veta brenda vetes se nuk i besojnë njëri tjetrit, Sela me tre a katër, Thaçi me dy a tre, Ahmeti me dy a tre, Ostreni me dy a tre, kjo është turp. Dhe po më flisni këtu se unë i kam ofenduar ata. Gjema shembullin më të vogël dhe unë do të tërhiqen nuk do t’i nënçmoj shqiptarët. Me horra nuk ulem, me horra jo. Kam të drejtë morale që tu drejtohem shqiptarëve se nuk u duhen nga 10 parti politike.”, thotë Ahmeti.


Sa i madh!Lider!

Gepostet von Bujar Osmani am Sonntag, 20. Oktober 2019Skip to toolbar