Skënder Gega rrëfen të ardhmen!

SPORT


Partizani është zyrtarisht Kampion i Shqipërisë për këtë sezon në Superligë, duke e marrë titullin në dorëzim sot pas ndeshjes me Kukësin, me takimin e luajtur në Selman Stërmasi. Pas ndeshjes, trajneri i kampionëve ka folur për mediat duke shprehur emocionet e triumfit, por njëkohësisht ka folur edhe për të ardhmen e tij te klubi i kuq.

E ardhmja…


Do përpiqem ti përmbahem kontratës. Çdo gjë që mund të ndodhi. Në klub gjithçka ka funksionuar siç duhet. Sot duhet të festoj. Është ditë e lumtur për mua. Vetëm klubi është ai që unë mund të merrem vesh. Nuk ka pasur deri tani oferta dhe nuk ka.

Kush ju ve më shumë në siklet, lojtarët që do largoni apo ata që do afroni?

Në një familje jo gjithmonë mund të përfundohet një projekt. Duhet të jemi të kujdesshëm që ai që vjen të bëjë diferencën. Jam i dashuruar mbas këtij grupi. Klubi ka projektet e veta dhe interesat e veta. Uroj që dikush të largohet për mirë dhe të bëj progres. Asgjë s’është konkrete. Do ulem me klubin me drejtorin dhe presidentin. Do bëjmë më të mirën për klubin. Vitin tjetër është dyfish më e vështirë për ne, sepse do luajmë si kampionë.

Kush të ka shijuar më shumë medalja sot apo ajo e fituar në 1987…

Ndeshja e fundit në derbi ka qenë gëzimi më i madh. 1987 ka shumë kohë, e mbaj mend si sot. Por si trajner jam lodhur më shumë. I jam mirënjohës çdo njeriu që ka bashkëpunuar me mua, tifozët, etj. Ka qenë emocion i jashtëzakonshëm. Sot doja të fitoja. Doja ta mbyllja me fitore. Për fat të mirë, gjithçka shkoi “fair-play”. I uroj Kukësit dhe çdo ekipi të Superiores një vit të mbarë dhe suksese. Sfida të gjata na presin. Duhet të sillemi më mirë, për të çuar mesazh të qartë që ky sport na lumturon. Të shohim diccka që është investim për brezat tonë.

A keni pasur ndonjëherë ndërhyrje gjatë këtij sezoni?

Jo për asnjë moment, në asnjë rast nuk kam pasur ndërhyrje. Për fat të mirë, kemi mbajtur pozicionin, kemi respektuar pozicionet tona. Në raste të veçanta është diskutuar si mund të bëhet më mirë. Ka pasur biseda, por jo për të krijuar presion. Në Shqipëri i kalojnë kompetencat, unë kam qenë me fat, nga hierarkia që kemi ka funksionuar gjithçka. Qëllimi është i mirë, dëshira është e mirë. Gjërat kanë shkuar ashtu siç tashmë e dimë.

Kush ka qenë periudha që keni vuajtur më shumë?

Humbja 1-3 ndaj Luftëtarit ishte një goditje e rëndë. Këto momente të bësh të dyshosh te puna dhe ajo që ke bërë. I gjetëm forcat, ky është sekreti .Kemi qenë konsant, kemi gabuar më pak se ekipet e tjera. Besoj se e meritojmë. Ka shkuar çdo gjë mirë.
Skip to toolbar