Tirana e Kuqe për një ditë. Partizani superfestë për titullin Kampion

SPORT


Titulli rikthehet zyrtarisht në kryeqytet, është i Partizanit, “Mbretit” të Superligës për këtë sezon. Një pritje e gjatë prej 26 vjetësh ka marrë fund sot pasdite, kur Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit Armand Duka i ka dorëzuar trofeun e titullit kampion kapitenit të Partizanit.

Atmosferë elektrizuese në “Selman Stërmasi”, aty ku mijëra tifozë kanë derdhur lot gëzimi, ashtu sikundër edhe drejtuesit e klubit të kuq. Gjithçka ndodhi pas përfundimit të ndeshjes me Kukësin, me ndeshjen që u mbyll në barazim 1-1.


Në fakt u duke se Partizani do festonte me humbje në ndeshjen e parafundit të kampionatit, por arriti ta shmang disfatën, duke barazuar me Çinarin, pas golit të shënuar më herët nga Reginaldo.

Më pas është zhvilluar dhe ceremonia zyrtare e dorëzimit të titullit, ku kampionët kanë shpërthyer në lot gëzimi, të merituar pas një sezoni spektakolar, të dominuar nga fillimi deri në fund. Skënder Gega pas ndeshjes ka treguar edhe sekretin e suksesit të ekipit të tij.

“Humbja 1-3 ndaj Luftëtarit ishte një goditje e rëndë. Këto momente të bësh të dyshosh te puna dhe ajo që ke bërë. I gjetëm forcat, ky është sekreti .Kemi qenë konsant, kemi gabuar më pak se ekipet e tjera. Besoj se e meritojmë. Ka shkuar çdo gjë mirë”.

“Ndeshja e fundit në derbi ka qenë gëzimi më i madh. 1987 ka shumë kohë, e mbaj mend si sot. Por si trajner jam lodhur më shumë. I jam mirënjohës çdo njeriu që ka bashkëpunuar me mua, tifozët, etj. Ka qenë emocion i jashtëzakonshëm”.

Sot doja të fitoja. Doja ta mbyllja me fitore. Për fat të mirë, gjithçka shkoi “fair-play”. I uroj Kukësit dhe çdo ekipi të Superiores një vit të mbarë dhe suksese. Sfida të gjata na presin. Duhet të sillemi më mirë, për të çuar mesazh të qartë që ky sport na lumturon. Të shohim diccka që është investim për brezat tonë”.

I emocionuar dhe i lumtur njëkohësisht ka qenë dhe drejtori sportiv Olsi Rama, që ka dorën e tij në këtë sukses të Partizanit. “E kam ngritur një trofe në basketboll dhe ky është trofeu i dytë. Kënaqësi e veçantë, pasi kam kontribuuar me përulësi në shtëpinë e një mikut tim, për të ndihmuar në rikthimin e titullit te Partizani, pas shumë viteve”.
Skip to toolbar