Sulmet në Sri Lanka, ja momenti kur terroristi futet në kishë

Më të fundit


E diela e Pashkëve më 21 prill u përgjak në Sri Lanka nga një sërë sulmesh të koordinuara terroriste.

Në shënjestër të këtyre sulmeve ishin të krishterët që po kryenin shërbimet e tyre në kishë ditën e Pashkëve, por edhe hotelet luksoze ku pushoni me qindra turistë të huaj.


Nga sulmet kanë mbetur të vdekur të pakën 320 persona dhe mbi 500 të plagosur, ndërsa Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmet. ISIS tha se bombarduesit synonin qytetarët e koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara dhe iu referuan Pashkëve si një “festë pa fe”.

Gjithashtu “The Guardian” publikoi një video ku një burrë me një çantë të madhe shpine është futur lirshëm në njërën nga kishat e sulmuara. Në video shfaqet terroristi pak para shpërthimit dhe shkaktimit të tragjedisë.
Skip to toolbar