Përgjimet e Zaev, nxirren në pah shkëmbimet territoriale Kosovë-Serbi

Kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaevit ra pre e një loje nga dy komedianë rusë, Vladimir Kuznetsov dhe Alexei Stolyarov, të cilët imitonin ish-presidentin e Ukrainës, Petro Poroshenkon dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg.

Përgjimet u bënë publike të hënën dhe Zaev vetëm atëherë e kuptoi që ishte vënë në lojë. Megjithatë ajo që u kuptua nga këto përgjimet ishte edhe shqetësimi real i tij për shkëmbimin e territoreve midis Kosovës dhe Serbisë. Gjatë bisedës së Zaev me ish presidentin e rremë ukrainas, Petro Poroshenkon, kryeministri maqedonas shprehet se është kundër kësaj marrëveshjeje, pasi krijon një precedent dhe praktik ndërkombëtare për të ndryshuar kufijtë duke i hapur rrugë Rusisë për Abkazinë dhe Ukrainën si dhe Turqisë për pretendimet e saj mbi Qipron. Madje Zaev ka deklaruar e këtë shqetësim e ka ndare edhe me Merkel, SHBA dhe BE që të ndalojë këtë lloj aktiviteti sepse do t’i shkarkojë një dëm të madh Ballkanit.

Kjo bisedë nxjerr në pah një çështje mjaft të diskutuar në politikën kosovare dhe atë shqiptare ku janë hedhur akuza të ndryshme lidhur me korrigjimin e kufijve të Kosovës.  Presidenti Hashim Thaçi sqaroi se kjo ide lindi si një bashkëbisedim në zyrën e tij, por ai kurrë nuk ka pranuar dhe nuk do të pranojë shkëmbimin e territoreve.

Biseda e zbardhur:

Zaev: Alo

Poroshenko (i rremë): Alo, përshëndetje zoti Kryeministër jam shumë i lumtur që ju dëgjoj

Zaev: Është kënaqësia ime, Zorani po ju flet! Zoti President ju jeni?

Poroshenko: Po unë jam. Shpresoj që koha të jetë e mirë në Maqedoni…

Zaev: Po e mirë, është verë si është koha në Ukrainë?

Poroshenko: Është pak ftohtë, por shpresoj të kemi mot të mirë ditët në vijim.

Zaev: Unë dua të ndaj një shqetësim që kam për diçka që po ndodh këtu në rajonin tonë, ku Presidenti i Serbisë dhe Presidenti i Kosovës, kanë nisur disa negociata për ndarjen e territoreve dhe ndryshimin e kufijve. Ne jemi shumë kundër kësaj, kancerlarja Merkel është shumë kundër kësaj, i gjithë rajoni është kundër sepse ne kemi frikë se ka disa qëllime të fshehura të Rusisë për të përdorur këtë si një praktikë ndërkombëtare. Unë dua që t’iu vë në dijeni juve që të jeni të fokusuar, sepse unë dje kam folur me kancelaren Merkel për këtë ne kemi pasur gjysëm ore bisedë telefonike për këtë çështje sepse unë e shikoj që dikush kërkon ta përdorë këtë fenomen si një praktikë të re ndërkombëtare për të ndryshuar kufijtë dhe që janë vende që kanë plane të lidhura në këtë drejtim siç është rasti i Turqisë me Qipron apo si Rusia me Abkazinë dhe Ukrainën. Unë jam shumë i shqetësuar se këtoj lloj hapash do të përbëjnë një dëm të madh si rajonit tuaj ashtu edhe tonit. Ne jemi komplet kundër këtij modeli dhe ne do të bëjmë gjithçka. Ne kemi informuar forcat politike amerikane. Madje unë kam informur edhe vetë Zv/ Presidentin Pence dhe shefin e Departamentit Amerikan Z. Pompeo. Por ne i kemi kërkuar zyrtarëve të lartë të Bashkimit Europian dhe sidomos zonjës Mogherini që të ndalojë këtë lloj aktiviteti sepse do t’i shkarkojë një dëm të madh Ballkanit.

Poroshenko i rremë: Po çfarë ka bërë Rusia në këtë drejtim?

Zaev: Serbia është shumë e lidhur me Rusinë, normal që ata e kanë atë lloj raporti. Por për momentin problemi është me Kosovën. Mbase ju e dini këtë çështje. Zgjidhja që po diskutojnë është që 10 komuna në pjesën veriore të Kosovës t’i jepen Serbisë, dhe disa komuna në jug të Serbisë t’i jepen Kosovës. Ky është ndryshim kufijsh dhe nuk është i mundur sepse përtej vijave të reja kufitare sërish ka andej e këtij kufirit si serbë edhe kosovarë dhe kjo vetëm se do të prodhonte luftëra. Ballkani do të ishte sërish një fuçi baruti. Por përtej kësaj. Unë kam parë aktivitet të mundshëm, ndoshta unë jam gabim por ne duhet të jemi të fokusuar sepse disa forcat në Rusi dhe por edhe Turqia kërkojnë ta përdorin këtë si një praktikë të re ndërkombëtare, Rusia për Abkazinë dhe Turqia për Qipron dhe problemet që kanë me Greqinë.

Imami në Real Story: Basha i ka ditur përgjimet para marrëveshjes së 2017

Arben Imami, nga studio e Real Story i Sokol Ballës,  ka bërë një deklaratë të fortë duke thënë se Basha i ka ditur përgjimet para marrëveshjes së 2017. Imami tha se Basha dosjen e Durrësit e ka pasur të zbardhur, por ka pasur dijeni edhe për çështjet në Dibër. Opozita është duke kërkuar largimin e kryeministrit Rama pasi e akuzon si qeveri të krimit që ka ardhur në pushtet me vota të vjedhura, ndërkohë që një nga themeluesit e PD thotë se Basha i ka pasur që në kohën që ka qenë në çadër këto përgjime, para arritjes së marrëveshjes mes tij dhe Ramës në 2017.  Përgjimet e publikuara nga Bild,  është një nga arsyet se pse opozita është duke protestuar prej 5 muajsh dhe refuzoi të marrë pjesë në zgjedhje, pasi kërkon të dënohen vjedhësit e votës së lirë dhe të ndershme.

Një pjesë të përgjimeve i ka ditur Basha. I ka ditur atë përgjime para majit. E di që ka pasur përgjime problematike, por e di në parim, çështjet që janë publikuar të Dibrës. E ka thënë në çadër. Kurse të Durrësit, sipas informacioneve që unë kam dosjen e Durrësit e ka pasur të zbardhur. Unë i kam marrë vesh para një viti e gjysëm, pasi i kam shkëputur marrëdhëniet me të. Unë e di që Basha ka marrë një person në telefon e i ka thënë që kam një dosje. E ka pyetur se çfarë u bë me dosjen, i ka thënë e kam humbur” – tha Imami në Real Story

Përgjimet, Rama padit Bild: Cenoi dinjitetin e vendit

Kryeministri Rama nuk tërhiqet nga padia ndaj gazetarit gjerman Peter Tiede, të Bild. Ai ka njoftuar nëpërmjet Twitter se sapo ka autorizuar një avokat gjerman për të nisur procesin gjyqwsor pwr publikimet e Bild.

“Sapo i kam dhënë prokurën avokatit gjerman Matthias Prinz, për nisjen e procesit gjyqësor mbi publikimet e Bild! Gjykatat gjermane le ta vendosin kush ka të drejtë e kush ka faj në këtë mes. E bëj sepse shqiptarët meritojnë ta dinë të vërtetën nga drejtësia e atij vendi pa hije”, u shpreh kryeministri në Twitter.

Kreu i qeverisë deklaron se publikimi i këtyre audio-përgjimeve, ku ai përmendet për herë të parë, ka cenuar jo vetëm dinjitetin e tij, por edhe të vendit.

Rama ka konfirmuar bisedën e bërë me Arben Keshin, duke theksuar se në atë komunikim nuk ka asgjë të gabuar dhe se do e bënte sërish, po njësoj.

Rama: Basha, të njëjtën histori sa herë ka zgjedhje, por nuk dorëzohem

Nga Durrësi, kryeministri Rama tha se Lulzim Basha ka të njëjtën histori sa herë afrojnë zgjedhjet, ai do të largohet dhe kërkon që ta marrë fitore në tavolinë përmes marrëveshjeve, duke hedhur akuza se nuk ka zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe prandaj nuk merr pjesë. “Edhe në 2017 të njëjtën gjë bëri, erdhi poshtë zyrës time, këndoi himnin, tha fjalimin dhe zhdukej më pas.’ tha Rama gjatë takimit elektoral në Durrës.

‘U bënë të gjitha përpjekjet që Basha të futej në zgjedhje, iu lutëm jo vetëm unë por edhe ndërkombëtarët deri sa ju sos durimi. Ndërkombëtarët më thanë në 2017 futu vetëm në zgjedhje se me Bashën nuk mundemi dot, po unë nuk u ndala. Iu luta deri sa më në fund arritëm një marrëveshje dhe Luli mori jo pak por gjysmën më të rëndësishme të qeverisë. Mirëpo marrëveshja i bëri më keq, se sa më mirë. Sot në 2019 ai përsërit të njëjtin refren por këtë herë duke e çuar kërcënimin deri në djegie të mandateve.” – tha Rama

Rama cilësoi se zgjedhjet do të mbahen më 30 qershor dhe kjo gjë është e padiskutueshme. “ Këto zgjedhje do të vendosin kufirin ndarës se nuk do të ketë më politikanë mbi ligjin, që me proteste tyre mund të bëjnë çtë duan me zgjedhjet.’ Madje Rama shtoi me ironi se në këto zgjedhje, edhe pse nuk merr pjesë, Basha do të dal e do të thotë se ishte fitues, pasi do të numëroj demokratët që nuk morën pjesë në zgjedhje.

Rama nuk i ka kursyer akuzat as për presidentin Meta, duke e cilësuar si shkaktarin e thellimit të krizës politike në vend. Përmes ironisë, Rama tha se Meta u tremb as shumë  sa anuloi zgjedhjet me arsyen se “në Shqipëri do bëhet nami”.

“Kemi një sistem drejtësie që nuk fshihesh më, sa i gjatë je, sa i vogël je… të gjithë të barabartë, problem i madh shumë se ke qenë apo je president, punë e madhe se je apo ke qenë kryeministër, drejtësia të merr dhe të çon aty ku e ke vendin. Këtë nuk kanë si ta pranojnë lehtësisht as Saliu as Meta. Prandaj duan ta marrin peng Shqipërinë. Dhe kjo është arsyeja pse dhunës në rrugë i shkon paralel dhuna që ushtron presidenti nga zyra. Dhe del presidenti e thotë anuloni zgjedhjet se do bëhet nami, po kujt i thua që do bëhet nami? Ata që bëjnë namin i ke në shtëpi. Kush do e bëjë namin Luli, po Lulit një fishkëllimë t’i bëjë Saliu, t’i thotë “Lul në shtëpi”, s’ka më Lul.” – tha Rama nga Durrësi

Rama nuk la pa përmendur edhe përgjimet duke i cilësuar si baltë të hedhur mbi kreun e Bashkisë Durrës, Vangjush Dakor. Kryeministri bëri një vlerësim për punën që Dako ka bërë në 12 vite në krye të qyteti duke e transformuar atë tërësisht. ‘Dako fitoi në një kohë kur në pushtet ishte Saliu me të gjithë skuadrën më të mirë që ka pasur PD-ja në historinë e saj dhe mekanizmat e saj që ju e dini si përdoreshin në kohën e tij. Kur Dako filloi mbi Olldashin dhe të tjerët mendoni se nuk do të mundte dot Grida Dumën me Salianjin.”

Takimi elektoral i kryeministrit Rama në Durrës u shoqërua me protestat e militantëve të opozitës, ashtu siç Basha kishte urdhëruar pas 21 qershorit. Në krye të protestës ishin  ish-deputetët e PD-së për këtë qark dhe kryetari i degës së PD në Durrës, Ferdinand Xhaferri, por edhe përfaqësues të tjerë të opozitës si Agron Duka dhe të tjerë.

Duke marrë shkas nga kjo protestë, kryeministri Rama nuk i kurseu ironitë, duke i kujtuar kreut të degës së PD në Durrës, Xhaferrit premtimet që ka bërë kur konkurronte për Bashkinë e Durrësit përballë Dakos. “Do ishte kënaqësi e madhe që në Durrës të kishim një kandidat të PD-së që të na tregonte për Durrësin, përveç se të rrisin cilësinë e diellit, që ata e kanë në program dhe ne nuk e kemi” tha Rama për Xhaferrin.

Përgjimet e Ismailajt, cili ishte gazetari A.Zh. që kërkonte mbështetje për vota në zgjedhjet e 2009?

Gazeta Shqiptarja.com vjen sot me një kryeartikull përmes të cilit ka zbardhur dosjen ku shfaqet presidenti Meta që kërkon 200 mijë euro bizesmentit Kastriot Ismailaj një ditë para zgjedhjeve të 2009-ës, por edhe një gazetar A.ZH i cili kërkon mbështetje për vota.

Më poshtë artikulli i plotë:

Pas 10 vitesh zbardhet dosja e prokurorisë së Tiranës ku tregohen përgjimet e Kastriot Ismailajt me biznesmenët dhe njeriun e besuar të Ilir Metës dhe Fatos Nanos në prag të zgjedhjeve të vitin 2009. Në bisedat tashmë të zhdukur, del edhe ish-kryeministri Berisha. Përgjimi me gazetarin A.Zh. dhe biseda “për ta ndihmuar me vota”.

Biseda për Berishën dhe si u asgjësuan CD me përgjimet nga prokuroria

Pas 10 viteve dalin në sipërfaqe disa nga përgjime tashmë të zhdukura që tregojnë sistemin e zgjedhjeve në koha kur PD dhe LSI ishin gati për të qeverisur bashkë. Bëhet fjalë për Dosjen me nr.978 e regjistruar në 2009 në prokurorinë e Tiranës, ku objekt i hetimit ka qenë biznesmeni i kompanisë “Adriatik Development Corporatiopn LTD”, Kastriot Ismailaj, që sot po vuan dënimin me 11 vite burgim në burgun e Fierit, dhe ka nxjerrë emra të njohur të politikës dhe gazetarisë. Në përgjimet që prokuroria ka kryer në dobi të këtij procedimi penal, del një komunikim me sms mes Kastriot Ismailaj dhe presidentin aktual Ilir Metës, ku ky i fundit një ditë para zgjedhjeve te 2009, i kërkon me urgjencë Kastriotit një shumë prej 200 mijë euro.

Por në këtë dosje nuk është vetëm kaq, pasi Meta dhe bashkëpuntori i tij, ka mjaft komunikime telefonike me Kastriot Ismailaj, biseda këto që tashmë çuditërisht janë fshirë dhe asgjësuar nga prokuroria e Tiranës me vendim gjykate. Në këto biseda Meta, Kastrioti dhe personazhi tjetër me inicialet I.K, bisedojnë për punën e fushatës elektorale dhe mbështetjen të nevojshme. Gjithashtu në këtë dosje del dhe emri i Fatos Nano dhe Sali Berisha.

Në 3 mars 2009 Kastrioti gjatë një bisede telefonike me shtetasen amerikane Rebeka Gaskin Gain, kjo e fundit i dërgon një sms me tekst: “Ministër i kujt resurs është ai?.” Ndërsa Kastriot Ismailaj ia kthen Rebekës  se është “…kryeministri…”, që për në atë periudhë rezulton të jetë Sali Berisha. Çfarë kërkonte Rebeka Gaskin nga kryeministri Sali Berisha? Nuk dihet pse nga dosje mungon biseda para dhe pas kësaj sms.

Mes emrave të tjerë që dalin në përgjimet e kësaj dosje, janë Fatos Nano, gazatarët I.K dhe A. Zh., botues A. D. dhe A.S, biznesmeni A.P. dhe E. Sh., dhe amerikania Rebeka Gaskin. “Shqiptarja.com” siguron të plotë dosjen e prokurorisë së Tiranës, ku evidentohen një sërë bisedash.

Fillimi i problemeve e sms me Ilir Metën për 200 mijë euro

Viti 2009, ishte periudhë që sapo kishin nisur problemet ligjore për Kastriot Ismailaj, dhe gjatë bisedave telefonike të përgjuara nga prokuroria ka rezultuar se Ismailaj kanë filluar ti dalin probleme në Zvicër, ku ai ka shkuar dhe po interesohet me një person me emrin Mustafa, për t’i gjetur një avokat. Në këtë kohë Ismailaj komunikon me E. Sh. për pagesat lidhur me drejtimin e kompanisë. Thuaj se çdo ditë Ismailaj ka komunikuar në gjuhën angleze me Rebeka Gaskin Gain, si dhe t’i dërgoj fatura të diskutoj për transferta parash, çështje biznesesh dhe në rajonin e Ballkanit. Njëherësh gjatë kësaj kohe rezulton se Ismailaj ka bërë investime në lokalin e marrë me qëra, pranë ambasadës Greke në Tiranë.

Ka telefonuar dhe organizuar takime me Ilir Metën etj. Një ndër komunikimet me këtë të fundit ka qënë nje ditë para zgjedhjeve parlamentare në 22 qershor 2009, ku Meta i thotë Kastriotit në orën 17:57 me një sms me tekst: “Nesër në darkë duhet të takohemi patjetër. Më duhen 200 mijë patjetër. Mos harro”. Ndërkohë po në këtë ditë Kastriot Ismailaj komunikon me Edi Sh., ku bisedon për një transfertë ekspres. Kastrioti i përgjigjet se jam rrugës duke u kthyer nga Maqedonia dhe do e përfundoj nesër.

Për çfarë i duhen ato “200 mijë patjetër” Ilir Metës pikërisht për ditën e zgjedhjeve? Prokurori ka dyshuar që ato lekë mund të ishin produkt nga vepra kriminale e Kastriot Ismailaj, që ishte nën hetim pikërisht për pastrim parash dhe lekët mund të ishin të destinuar për blerjen e votave. Sipas burimeve të prokurorisë rezulonte që Ilir Meta dhe Kastriot Ismaili komunikonin për ditë me telefon dhe në dosje kishin edhe përgjime të tjera.

Por të gjitha janë të zhdukur pse prokuroria e ka mbyllur çështje dhe me vendim të gjykatës gjithë CD me audio-pergjime janë asgjesuar. Nga dosje është shpëtuar vetëm një pjesë shumë e vogël, pjesa e të cilave janë këto dokumenta që po botojmë sot.

Kastrioti kërkon një avokat në Zvicër

Përgjimi telefonik i Kastriot Ismailaj ka filluar të realizohet në muajin Maj 2009, pasi akuza dyshonte për një skemë të pastrimit të parave dhe falsifikimit të dokumentave. Në përgjime del se Kastrioti flet me një njeri të besuar të Fasto Nano, I.K, dhe i kërkon të zhvillonin një takim kokë më kokë në lokalin e Kastriotit që ndodhet afër ambasdës greke në Tiranë. Mandej,në një bisedë tjetër në datën 23 maj 2009, Kastrioti del se flet me një person tjetër në Zvicër që quhet Mustafa, dhe që thiret Mustë. Mes dy personazheve shvillohet kjo bisedë:

Kastrioti:Çfarë po bën

Mustafai:Kam dalë në plazh afër liqenit.

Kastrioti:Unë do vij nesër

Mustafa:Kur? Mbas dite.

Kastrioti:Po nuk e di kur vjen Mustë.Duhet të vijë rreth orës 8…, vij nga Mynihu.

Mustafai:Si e kalove këto ditë?

Kastrioti:Hiq i lodhur jam

Mustafai:Puna si shkoj?

Kastrioti:Po mirë..

Mustafai:Sa do rrish ti këtej? Kismet?

Kastrioti:Unë do rrij nja dy ditë jo më tepër…domethënë nga e mërkura them të kthehem…

Mustafai:Atëherë shihemi kismet

Kastrioti:Po po desha, po më gjete dhe ndonjë avokat, të ma rekomandosh vëlla. Që të shkojmë ta takojmë

Mustafai:Po tashi vajza i ka provimet përmbyllëse, e nuk kam kohë njijherë kështu…po të hënën do ta gjejmë kismet nji.

Kastrioti:Epo mirë nesër shifena, po që se ke kohë

Mustafai:Nesër jam në pjesën Franceze, një nipit tim i ka vdekut baba dhe shkoj në orën pesë për ngushëllim..

Kastrioti:S’ka problem jo

Mustafai:Po të hënën jam këtu në Zyrih në qytet dhe takohemi, kismet. Do e gjejmë nji dikund mos u bëj merak.

Kastrioti:Mirë tu bafsha. Mirëardhsh!

Ndërkohë fill pas kësaj bisede të përgjuar nga prokuroria në 23 maj 2009 në mëngjes Kastriot Ismailaj zhvillon një bisedë në anglisht me një numër që mbaron në fund me shifrën 502 dhe zhvillohet kjo bisedë.

+502:Tungjatjeta Kastriot!Jam duke shkruar një mesazh tani nga shtëpia

Kastrioti:Në rregull jemi nga Bullgaria. Po po. Jam në Sofje në shtëpinë time.

+502:Unë takova Irfanin me pesëmbëdhjetë…për bashkëpunimin

Kastrioti:Po po. Edhe unë u takova me të.

+502:Faleminderit shumë Kastriot për dërgimin tuaj…javën tjetër do tju dërgoj ofertën

Kastrioti:Më thuaj në rregull ose jo?

Pasi Kastriot Ismailaj ishte kthyer nga Zvicra ku kishte zhvilluar një takim me Mustafain për gjetjen e një avokati,në datë 29 maj 2009, ka marë 207 herë nëj mesazh të dërguar nga Rebeka Gaskin Gain me tekst si vijon:

“…Duhet firmosur se banka nuk bën asgjë… është e rëndësishme të dërgosh tek Rebeka e-mailin…Unë do të dërgoj E-mail direkt do tju dërgoj juve informacionin. Do ta dërgoj në mëngjes e-mail për Tomas në Itali.Ju dërgoni informacionin për Rebeka që Bruno është larguar. Unë e di këtë por e rëndësishme është informacioni për SECO….”

Po në datën 29 maj 2009 mbas dite Rebeka Gaskin Gain telefonon Kastriot Ismailaj dhe zhvillohet kjo bisedë si vijon në gjuhën angleze

Kastrioti:Mirdita!

Rebeka:Si jeni ju?

Kastrioti:Mirë, po ju?

Rebeka:Jam mirë…unë jam duke kërkuar ndonjë lajm për takimin e dytë me Edin

Kastrioti:Mirë mirë jo keq. Mirë. Me Edin nuk ka problem. Unë jam kthyer. Jam në Tiranë tani. Jam duke shkuar në vijim…Unë do të jem tek Berti pas orës 2.

Rebeka:Super. Thuaji tungjatjera prej meje…jam takuar dje me gruan e Mustafait. Ishte e këndshme.

Gjatë kësaj kohe Kastriot Ismailaj është sëmurë dhe kryen seanca fizioterapie në një spital në Ohër të Maqedonisë. Një gjë e tillë evidentohet gjatë një bisedë që Kastrioti bën me shtetasin Edi Shimsho

Ndërkohë në datën 16 qershor 2009 mbas dite nje personazh shumë i afërt me Ilir Metënpor edhe me Fatos Nano, me inicialet I.K, bisedon me Kastriot Ismailaj duke zhvilluar këtë bisedë.

K:Po vij. Jam në shesh “Skëndërbej”. Ku je ti?

Kastrioti:Unë jam këtu more tek vila duke të prit, se the do të vij që në një e gjysëm or vëlla!

K:Or vëlla po çar ti bëj unë!?Doli muhabet për makinë e shokut Fatos, çfarë ti bëj unë. Unë po më mori ai në telefon unë….

Kastrioti:Nuk e diskutoj

K:Erdha, për dy minuta erdha aty…

Kastrioti:Hajde futu brenda një çik

Ndërkohë disa ditë më parë në 1 qershor 2009 mbas dite mes I.K dhe Kastriot Ismailaj, zhvillohet një bisedë 2 minuta e 38 sekonda, ku flasin për çështje të fushatës dhe mbështetje politike, por këto biseda me këtë karakter janë fshirë nga prokuroria.

Në përgjimet që ka bërë prokuroria gjatë verës së vitit 2009 ka evidentuar dhe një bisedë mes Kastriot Ismailaj dhe gazetarit A. Zh.. Të dy së bashku flasim se kishte mbëritur nga Vjena/Austri botues A.S. së bashku me Nanon. Dhe ketu Kastriot Ismaili u tregua i gatshëm për ta ndihmuar për vota.

Gazetari A.Zh: O Joti!

Kastrioti: Po ku je, o deputet!? Se të mora atë ditë, po s’e ngrejte. Isha me Sevranin…

Gazetari A.Zh: … Të mora edhe unë mbrapsht, po s’e ngrite … dilte i padisponueshëm … Nga je ti?

Kastrioti: Unë në Tiranë jam se na erdhi edhe Sevrani dje nga Vjena me gjithë Nanon, janë bashkë

Gazetari A.Zh: Jo ore!

Kastrioti: E ore e! Kemi habere të reja. Po ça më tha mua ai, se nuk mora vesh nji gjë unë?

Gazetari A.Zh: He?

Kastrioti: Është ndërru zona jote, nga Tirana e Re, ke vajt te  … rruga e Fortuzit, ë?

Gazetari A.Zh: Jo, te rruga e Durrësit … nga 9-ta, te 5-a … Nga 5-a, tek 9-ta.

Kastrioti: … e ishte lagja 5 e vjetër.

Gazetari A.Zh: E, e, e

Kastrioti: Se, ndodhi rastësisht, më tako Tit Vargu.

Gazetari A.Zh: Po

Kastrioti: Edhe më thotë jam këtu anej, knej shefi?

Gazetari A.Zh: Ti ke ke 7-a?

Kastrioti: Jo, nuk është tek 7-a ai, vëlla … Këtu, këtu, mor, tek Samsungu. Nuk e di si i bjen si numër. Ku ka qenë Kol Nako … edhe kishte jo shefi pa shefi. I thashë unë: Ti do jeshë ajo nana jote ka qenë zysha e nanës teme … po unë do jem me deputetin tjetër … Një kena shefin dhe një kena vëllain e shefit.

Gazetari A.Zh: Sa i madh që je

Kastrioti: Po, për Zotin, Jo, tha, jo. Me më nimu për gjana, për vota, jo për lekë, më tha mu. Për lekë, e di unë që s’kërko ti, se ke fitu boll, i thashë unë.

Gazetari A.Zh: Lekë ka boll ai shkërdhatë.

Kastrioti: E e e

Gazetari A.Zh: … dua të them që … sot … të mbaroj emisionin dhe të takohemi mos pimë ndonjë kafe.

Kastrioti: … Aty tek vinoteka tek Tirana e Re e kemi lanë me shku deri tani. Nuk e di nëse ndryshon plani.

Gazetari A.Zh: Kam qef ta pi një kafe tek për tek me ty unë, mos sot, nesër.

Kastrioti: … Jo sot, jo sot … nesër do hiki deri në Ohër e do vij në darkë … se kam mision … vëlla. Se shtyva edhe Amerikën unë për datën 15. Dua të hiki në Amerikë unë më datën 14 dhe mund të hiki më 16.

Gazetari A.Zh: Mirë, shifemi sot, atëhere. Kur të mbaroj, do të të bëj telefon.

Kastrioti: Mirë, vëlla. Hajde… /Shqiptarja.com 

Shënim i redaksisë RS: Në bazë të listës së kandidatëve të LSI, të atij viti, ka vetëm një emër që ka këto iniciale dhe që është edhe gazetar. Ai është i vetmi që kandidoi për deputet, por jo në Tiranë, por në Durres. Ai ishte Artur Zheji.

Bild: Do publikoj të tjera përgjime për shit-blerjen e votës

Peter Tiede, emri të cilit është përmendur shumë në mediat shqiptare kohët e fundit si gazetari që publikoi përgjimet në gazetën gjermane Bild, ka deklaruar se të do publikojë të tjera përgjime. Në një lidhje direkte në emisionin televiziv tha se përgjimet nuk kanë të bëjnë me opozitën dhe se ai po bën detyrë e tij si gazetar.

“Nuk ka të bëjë me opozitën. Është çështje gazetarie. Kjo është detyra ime. Kam shumë gjëra sigurisht. Po do publikoj diçka tjetër për bosat e bandave kriminale që blejnë vota për PS-në” – tha Tiede

Përgjimet, Balla: Prokuroria të hetojë dhe të sqarojë publikun

Taulant Balla ka komentuar në emisionin Real Story në Vizion Plus, përgjimete  Dibrës. Balla u shpreh se kjo çështje i takon drejtësisë, dhe ajo duhet të hetojë. “Kjo është çështje që i takon drejtësisë. Kjo për mua nuk është gjë e re, ka dy vjet që ma tund Lulzim Basha. Shqetësimi im është që ky prokuror që vodhi CD, i çoj te PD, i montuan, i nisën në Gjermani. Pse nuk e ka bërë detyrën? Edhe sot reagimi i PS ishte ta zgjidhi prokuroria. Nxorën një sinkron të ministrit Gjiknuri me një funksionar të PS, sepse kishte nodhur një parregullsi, pasi PD kishte vendosur vëzhgues që nuk lejoheshin me ligj. Vëzhguesit tanë ishin intimiduar me njerëz që kishin ardhur nga e gjithë Shqipëria. Unë e kam parë me sytë e mij, nesër do dali përgjimi tjetër, në orën 2 të natës Arben Keshi më ka marrë në telefon dhe më ka thënë “hajde se po më vret Flamur Noka”, u shpreh Balla.

Përgjimet e reja të BILD provojnë:

Më tej, Taulant Balla u shpreh se lidhur me problematikat e Dibrës në zgjedhjet e 2016, një vit më pas u bën ndryshime në Kodin Zgjedhor. Balla tha më tej, se për këtë çështje duhet të mos ngrihen akuza politike, por të vijohet me hetimet nga Prokuroria. “Lidhur me problematikat e Dibrës, më pas janë ndryshuar  shumë ligje për të rritur efikasitetin. Thelbi është, të tërhiqemi nga akuza politike. unë bie dakord me një gjë, që kjo lloj prokurorie është përdorur si shantazh, sot fillon hetimi, dhe nesër në studiot televizive lexon të gjithë materialet hetimore”.

Real Story – Live

Gepostet von RealStory.al am Montag, 17. Juni 2019

Sa më shumë të afrohen zgjedhjet lokale, do dali një paketë e tyre për të justifikuar dështimin politik të Lulzim Bashës. Për mua nuk ka qenë surprizë kjo gjë. Po të më pyesnit në janar, do ju thoja se në qershor do dali kjo gjë. Nuk ka vepër penale të asnjë nga personat… Për zgjedhjet e Dibrës unë kam qenë në emision më Sokol Ballën, kur u publikuan disa informacione në emisionet televizive, nëse doni vlerësimin tim, ato ishim më të rënda se sa këto. Është për të ardhur keq se si një emision investigativ bëri punë më të mirë se sa prokurorët. Ta lëmë Prokurorinë ti shkojë deri në fund kësaj çështje. Prokuroria ka detyrimin ti bëjë një sqarim publikut, unë jam i bindur se as Damian Gjiknuri, as deputetët e tjerë, unë nuk e fsheh më është dashur të komunikojë dhe me deputet të PD për të krijuar një klimë qetësie”.

“Do dërgoj disa çuna në Dibër”, Gjiknuri: Të hetohem. Pse prokuroria ka përgjuar vetëm shtabin e PS?!

Ish-ministri Damian Gjiknuri, që ka dëgjohet të bisedojë me një eksponent të PS në përgjimet e publikuara nga Bild, ka reaguar duke u shprehur se në bisedat e tij telefonie nuk ka asnjë veprim që bie ndesh me ligjin. Me një reagim në rrjetet sociale, Gjiknuri, i cili dëgjohej në përgjim ti komunikonte një biznesmeni se do të dërgonte disa çuna për zgjedhjet në Dibër, shprehet se komunikimi i tij është normal organizativ mes shtabit elektoral.

“Referuar publikimeve të fundit në media rreth procesit zgjedhor në Bashkinë e Peshkopisë në vitin 2016, me synim transparencën dhe hedhjen poshtë të spekulimeve të qëllimshme sqaroj se për periudhën për të cilën bëhet fjalë kam mbajtur funksionin e drejtuesit politik të PS në Qarkun Dibër.  Në bisedat e mia telefonike të publikuara audio në gjuhën shqipe, nuk ka asnjë veprim që bie ndesh me ligjin apo shkon përtej komunikimit normal organizativ mes shtabit elektoral në një fushatë. Çdo pretendim tjetër është deduksion politik i qëllimshëm, madje edhe transkriptim dhe koment i pavërtetë në raport me atë çka thuhet me zë prej meje apo asaj çka përfaqësojnë bashkëbiseduesit”.

Real Story – Live

Gepostet von RealStory.al am Montag, 17. Juni 2019

Sipas Gjiknurit, spekulimi me këtë audiopërgjim, kërkohet të njolloset fitorja e merituar e kandidatit të Partisë Socialiste. Gjiknuri shprehet se mbështet Prokurorinë të hetojë çdo indicie për të kujtdo përfaqësuesi të Partisë Socialiste të angazhuar në këtë proces zgjedhor.

Përgjimet e reja të BILD provojnë:

“Natyrisht, ky spekulim bëhet qëllimshëm për të njollosur fitoren e merituar të kandidatit të Partisë Socialiste dhe punën organizative të të gjithë kordinatorëve elektoral ashtu dhe timen si drejtues politik. Duke qenë se çështja është në hetim nga prokuroria nuk është normale që unë të flas me detaje për këtë proces. Mbështes dhe inkurajoj prokurorinë të hetojë çdo element, pretendim apo qoftë dhe indicie për veprimtarinë e kujtdo përfaqësuesi të Partisë Socialiste të angazhuar në këtë proces zgjedhor”, shkruan Gjiknuri, duke ngritur dhe një pyetje në fund:

“Gjithashtu, publiku duhet të dijë se si ka mundësi që Prokuroria e Krimeve të Rënda në atë kohë, ka përfshirë në përgjim të gjithë shtabin elektoral të PS me vetëm një kallëzim nga subjekti kundërshtar Partia Demokratike, madje e ka regjistruar hetimin për korrupsion dhe jo për shitblerje votash!?”, përfundon deklarata e Gjiknurit.

Balla: Përgjimet e Bild, grafika e njëjtë me rastin “Babale”

Kryetari i Grupit Parlamentar për Partinë Socialiste, Taulant Balla nga studio e Real Story, i gazetarit Sokol Balla në Vizon Plus, tha se ka dyshime të forta se përgjimet e publikuara nga “Bild” kanë të njëjtat grafika si në rastin “Babale”.

Përgjimet e reja të BILD provojnë:

‘Kam dyshimet e mia që grafika është e njëjta me atë që është përdorur dhe në rastin Babale. Është e njëjta firmë. Madje edhe praktika e përdorur është si në rastin Zagani dhe gazetarit Basir Çollaku, që lajmërojnë 2-3 ditë para se çfarë do të ndodh.” – tha Balla

Real Story – Live

Gepostet von RealStory.al am Montag, 17. Juni 2019

Kryemadhi: Përgjimet e Bild, vërtetuan 100 % akuzat e opozitës

Përgjimet e publikuara nga Bild, Monika Kryemadhi i cilësoi si provën që akuzat e opozitës janë të vërteta. U provuar  vjedhja dhe manipulimi i  zgjedhjeve tha Kryemadhi gjatë mbledhjes së kryesisë së LSI. Ajo kërkoi dorëheqjen e kryeministrit Rama duke e konsideruar atë ilegjitim. “Shkaku i vetëm i një krize të tillë të shumanshme është Rama dhe rilindja. U provua hapur se Rama është kryeministër ilegjitim. U provua totalisht se zgjedhjet janë ilegjitime. U provua 100% vjedhja dhe manipulimi i zgjedhjeve. Edi Rama personalisht në krye të masakrës zgjedhore. Dorëheqja e menjëhershme e Ramës e pashmangshme. Përfshirja e krimineleve u faktua katërcipërisht. Blerja e votave damka e pashlyeshme e rilindjes. Kërcënimet me vendin e punës për votat praktike e pisët e rilindjes. Edi Rama kurrë më nuk mund të administrojë zgjedhje.”  

Përgjimet e reja të BILD provojnë:

Kryemadhi tha se protestat do të vazhdoj në deri sa të sigurohet vota e lirë dhe vendi të pastrohet nga trafikantet dhe korrupsioni duke e cilësuar qëndresën e opozitës si të vetmin shpëtim përball qeverisë së krimit.

Gazeta gjermane Bild publikoi ditën e hënë 16 audio-përgjime, ku japin indicie për ndërhyrje dhe manipulim të zgjedhjeve.

Skip to toolbar