Protestuesit çajnë kordonin e policisë, reagon menjëherë presidenti Meta

Pas përfundimit të fjalës së kreut të PD, Basha, disa protestues kanë tentuar të çajnë kordonin e policisë para Kryeministrisë. . Në fakt kanë qenë vetë policia që lejuan hapjen e gardhit rrethues me hekura dhe lejuan hyrjen e protestuesve brenda godinës së Kryeministrisë.

Situata nuk është shoqëruar me tensione, por vetëm me disa protestues kanë qëndruar në shkallët hyrëse të Kryeministrisë duke protestuar paqësisht. Kjo situatë ka zgjatur pak minuta dhe më pas policia ka vendosur sërish kordonin duke larguar protestuesit.

Gjatë këtij momenti ka qenë i menjëhershëm edhe reagimi i Presidentit Meta me një mesazh të shkurtër por shumë të qartë: “ Protesta të vijojë paqësore, të evitohen konfrontimet.”

Basha: Opozita është sot mazhoranca absolute

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është bashkuar protestës tek bulevardi “Dëshmorët e Kombit” rreth 30 minuta pas nisjes së saj. Gjatë fjalës së tij Basha tha se kjo nuk është një betejë për pushtet, por për të larguar njëherë e përgjithmonë krimin dhe korrupsionin që ka mbërthyer vendin në çdo cep të tij.

“Ligje antikushtetuese për të vjedhur ju, vogëlushët tuaj, studentët, pensionistët. Mungesa e Gjykatës së Lartë, ku ka gjyqe dhe jo drejtësi. Gjykata e Lartë me 40 mijë dosje nuk jep dot drejtësi sepse është shkatërruar me themele. Vota është themeli i demokracisë, nuk ka demokraci pa zgjedhje të lira. Kjo qeveri është pengesa numër një për demokracinë, për ekonominë e të gjithë shqiptarëve. Me Edi Ramën nuk ka shtet, nuk ka zhvillim, nuk ka punësim, por vetëm krim, korrupsion, shkatërrim të perspektivës dhe shpresës. Me zërin tim deklaroj vullnetit tim dhe tuajin, të partive opozitare, të gjithë koalicionit të shumicës reale, “Rama ik”” – tha Basha

Basha tha gjithashtu se mijëra qytetarët që kanë dalë në shesh sot kanë treguar njëherë e përgjithmonë se ato janë mazhoranca absolute. Ai tha se nuk do ketë asnjë marrëveshje me qeverinë e korruptuar.

“Sot koalicioni i opozitës është koalicion i mazhorancës absolute. Që sot e tutje ju (qeveria) nuk jeni më shteti, por antishteti. Ju nuk jeni ligji, jeni antiligji. Nuk jeni drejtësia, por padrejtësia. Që sot sovrani i derdhur në këtë shesh është ligji, drejtësia dhe shteti. Vëllezër dhe motra, kjo protestë e 9-ta është prova pse Shqipëria këto 8 javë ka ndryshuar. Banda e Ramës që është pasuruar me djersën tuaj duan t’ju bëjnë të besoni se kjo nuk është një betejë e vërtetë, por thjeshtë një betejë e radhës që do zgjidhet me marrëveshjen e radhës. Dua të deklaroj sot me zërin tim në emër të të gjithë opozitës se nuk do të ketë marrëveshje. Nuk jemi këtu për kalkulime elektorale, por për ju, pavarësisht bindjeve politike.” – tha Basha

Protesta nis me tym, bojë e domate drejt Kryeministrisë

Ashtu siç ishte lajmëruar protesta e opozitës së bashkuar ka nisur në orën 18:00, ku me mijëra qytetarë kanë mbushur rrugët e Bulevardit “Dëshmorët e Kombit”.

Kryetarët së opozitës, Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi kanë dalë nga selitë e tyre përkatëse rreth 30 minuta më vonë për t’ju bashkuar protestuesve.

Kanë qenë të shumta tymuese me tym të zi, flakadanët, shishet me bojë, domatet dhe bidonat me qumësht që janë derdhur dhe gjuajtur në drejt të Kryeministrisë.

Gjithashtu pankartat dhe banderolat me shkrimet “Rama ik” apo “ Qeveria e Krimit’ dhe çadrat e printuara me shkrimin “IK” kanë qenë të shumta në duart e protestuesve. Policia ka rrethuar Kryeminsitrinë dhe qëndron në gadishmëri të plotë.

Protesta, Meta kërkon të dëgjohet mesazhi

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka marrë pjesë sot në një aktivitet të zhvilluar nga një universitet privat ku dha dhe një mesazh për politikën në tërësi dhe për qeverinë në veçanti. Duke iu referuar protestave të studentëve ai tha se është e domosdoshme që të krijohet një klimë e re e dëgjimit të njëri –tjetrit.

 “Është e domosdoshme të krijojmë një klimë të re të dëgjimit të njëri-tjetrit, në mjediset universitare e shoqërore dhe politike. Duhet të jemi gjithnjë të hapur ndaj mendimit kritik dhe përmirësues në mënyrë që shoqëria jonë të reflektojë dhe të reformohet vazhdimisht.

Protestat e drejta të studentëve gjatë dhjetorit të kaluar treguan se zbatimi i ligjit aktual të Arsimit të Lartë ka probleme dhe vështirësi për të siguruar autonominë dhe pavarësinë financiare të duhur për një funksionim më të mirë dhe më cilësor e më të aksesueshëm të universiteteve publike. Njëkohësisht edhe përsa i takon përfshirjes së duhur edhe të studentëve në organet përfaqësuese dhe administrative.

Reforma në arsimin e lartë dhe kërkimi shkencor duhet të ketë një frymë më gjithëpërfshirëse dhe duhet të synojë krijimin e kushteve të duhura për të përmirësuar cilësinë e mësimdhënies dhe njëkohësisht të përdorimit dhe menaxhimit të burimeve të brendshme njerëzore dhe financiare të universiteteve në mënyrë të pavarur dhe të pakushtëzuar nga politika.

Infrastruktura dhe hapësirat universitare janë shumë të rëndësishme. Ato duhet të jenë pjesë integruese e universiteteve dhe kampuseve dhe të kthehen në qendra të gjalla në shërbim të studentëve e në mjedise gjithëpërfshirëse edukuese, shkencore, kulturore e sportive.

Si pasuri shumë e rëndësishme të universiteteve publike ato nuk duhet të ngushtohen, por të zgjerohen më tej e të modernizohen në dobi të studentëve, pedagogëve dhe të aktivitetit të tyre shkencor.

Vonesa e pajisjes së studentëve me “Kartën e Studentit” është e pajustifikuar dhe mbetet një detyrim imediat për t’u garantuar studentëve të drejtave që burojnë prej saj ashtu si të studentëve të tjerë në vendet e rajonit dhe të Europës.

Është shumë e rëndësishme që mes stafit akademik, pedagogëve dhe studentëve në universitetet tona të vendoset një dialog i vazhdueshëm dhe i qëndrueshëm i bazuar në respektin e ndërsjelltë në dobi të cilësisë së mësimdhënies.

E kemi të domosdoshme të krijojmë një klimë të re të dëgjimit të njëri-tjetrit, jo vetëm në mjediset universitare e shoqërore, por edhe në ato politike, duke qenë gjithnjë të hapur ndaj mendimit kritik dhe përmirësues në mënyrë që shoqëria jonë të reflektojë dhe të reformohet vazhdimisht.

Jam shumë i shqetësuar nga fakti që pjesa dërrmuese e të rinjve tanë, e po kështu edhe të studentëve, ende dëshirojnë të largohen nga vendi.

Kjo sjell jo vetëm probleme demografike, por në radhë të parë sociale e familjare, madje edhe kombëtare. Ne duhet ta dekurajojmë si shoqëri largimin e trurit dhe të forcave të reja dhe më krijuese të shoqërisë, duke u ofruar të rinjve tanë më shumë shpresë e alternativa edukimi dhe pune, që plotësojnë pritshmëritë e tyre dhe që zhvillojnë në mënyrë të qëndrueshme ekonominë e vendit.”- u shpreh Presidenti Meta.

Duket se ky mesazh lidhet edhe me protestat e opozitës, njëra prej të cilave pritet të zhvillohet nesër në Tiranë.

Rrethohet me hekur Kryeministria, me mijëra protestues drejt Tiranës

Ndryshe nga herët e tjera, protesta e opozitës sot do të mbahet pasdite dhe pritet të nisë në orën 18:00.

Policia e Shtetit dhe Ministria e Brendshme kanë marrë masa të larta të sigurisë duke u përgatitur për çdo të papritur të mundshme që mund të dal gjatë protestës. Tubimi pritet të jetë paqësor, por mund të shfaqen edhe incident si në rastet e tjera ku është dashur përdorimi i gazit lotsjellës dhe autoboteve me ujë.

Rreth 1500 efekti policie janë në gatishmëri ndërsa forcat RENEA dhe Garda do të jenë duke vrojtuar nga pika të ndryshme të godinave qeveritare.

E gjithë Kryeminsitria është e rrethuar me një gardh hekuri për të mbajtur larg protestuesit, ndërsa mësohet se janë vendosur edhe kamera sigurie për një monitorim më të mirë të protestës.

Gjithashtu më herët Partia Demokratike ka njoftuar se më mijëra protestues janë duke ardhur drejt Tiranës nga qytetet e tjera të Shqipërisë si Elbasani, Mati, Dibra, Bulqiza, Librazhdi etj. ku protestuesit numërohen të jenë me mijëra.

Tabaku: Në shesh jo për opozitë, por për sigurinë e secilit

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, pak orë para nisjes së protestës së opozitës së bashkuar, ka bërë një tjetër thirrje për qytetarët duke u renditu edhe një herë arsye pse duhet të protestojnë. Tabaku thotë se mungesa e lirisë, sigurisë, biznesit dhe pronës, janë disa arsye që qytetarët shqiptarë janë të cenuar nga qeveria dhe se sot nuk duhet të protestojnë për të sjellë opozitën në pushtet, por të mbrojnë të drejtat e tyre dhe të kërkojnë mposhtjen e krimit.

“Sot, në shesh nuk luftojmë për pushtetin e opozitës. Luftojmë dhe qëndrojmë për lirinë e secilit prej nesh. Për lirinë e gëzimit të pronës. Për lirinë e shprehjes. Për lirinë e mendimit. Për lirinë e fjalës. Për lirinë e pronës publike nga dhuna e oligarkëve. Për lirinë e biznesit që sot po lëngon nga padrejtësia. Për lirinë e studentit që sot po dhunohet dhe përdoret për karrem. Për lirinë e pedagogëve që sot po poshtërohen dhe urdhërohen të jenë të qenurit shërbëtorë të regjimit. Për lirinë e qytetit nga thundrat e kriminelëve. Për lirinë e qytetarit që sot është prangosur nga qeveria. Sot, ne kërkojmë të mos përfundojmë në një gardh rrethuar nga telat me gjemba. Mos të lejojmë tiraninë të rikthehet për shkak të heshtjes sonë.” – shkruan Tabaku

Historia e vendit tonë është e mbushur me një betejë të pareshtur drejt lirisë dhe demokracisë.Në këto 2 dekada…

Publiée par Jorida Tabaku sur Samedi 13 avril 2019

Policë të plagosur gjatë protestës, Lleshaj: Turp dhe shkelje e ligjit

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka reaguar për protestën e opozitës duke e cilësuar si një sulm ndaj institucioneve kushtetuese dhe vetë policisë.

“Edhe sot dhuna e verbër po godet institucione kushtetuese dhe Policinë e Shtetit shqiptar. Plagosja e policëve është një turp dhe shkelje e madhe e ligjit dhe autorët do të mbajnë përgjegjësi”, shkruan Lleshaj në një postim në Twitter.

Policia ka reaguar me gaz lotsjellës dhe autobote me ujë për të larguar protestuesit para parlamentit.

Lleshaj përfundon në prokurori

Partia Demokratike ka kallëzuar në Prokurorinë e Tiranës Ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj dhe Policinë e Shtetit për ushtrim dhune gjatë protestës së opozitës.

Prokuroria ka regjistruar kallëzimi penal të bërë nga PD-ja dhe ka thirrur për të dëshmuar Sekretarin e Përgjithshëm të saj, Gazment Bardhi, i cili pritet të paraqitet pranë organeve të prokurorisë ditën e hënë.

PD ka paraqitur prova të shumta në prokurori, ku akuzon policinë se “qëllimi i saj ka qenë pengimi i zhvillimit të protestës, duke hedhur mjete të helimit masiv dhe ujë me presion ndaj të gjithë protestuesve, jashtë rregullave dhe rrethanave të lejuara nga ligji.”

Prokuroria do të hetojë nëse Policia e Shtetit ka tejkaluar kompetencat e saj dhe nëse ka ushtruar dhunë ndaj protestuesve.

Basha: Policia dhunoi qytetarët te Bregu i Lumit

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha ka akuzuar policinë se ka dhunuar banorët e zonës së Bregut të Lumit në Tiranë, të cilët protestojnë kundër shembjes së banesave të tyre dhe kundër zgjatimit të Bulevardit të ri të Tiranës.

Përmes një mesazhi në facebook, Basha akuzon qeverinë se ka tradhtuar njerëzit e thjeshtë duke sulmuar me gaz shtëpitë e tyre. Ai bën thirrje për rrëzimin e këtij regjimi, siç shkruan ai.

“Dhunë, gaz dhe terror nga policia kundër qytetarëve në shtëpitë e tyre! Kjo qeveri i ka tradhëtuar njerëzit e thjeshtë dhe Shqipëria është në mjerim ekonomik, me padrejtësi dhe pasiguri në çdo cep të saj.

Te gjithë ata që urdhëruan, dhunuan dhe sulmuan me gaz në shtëpitë e veta qytetarët dhe fëmijët e tyre në mënyrë kriminale, do të mbajnë përgjegjësi!

Ju bëj thirrje të gjithë shqiptarëve ti dëgjojnë këto këmbana alarmi, të bashkohemi, ti japim dorën njëri-tjetrit për ti dhënë fund këtij regjimi, për të çliruar drejtësinë, e për të garantuar një qeveri që punon për popullin. #ShqiperiaSiEuropa”, shkruan Basha në facebook.

Tension te Bregu i Lumit, policia ndalon ish-deputetët e PD

Partia Demokratike njofton se policia ka ndaluar ish deputetët demokratë që t’i bashkohen protestës së banorëve të Bregut të Lumit të cilët kundërshtojnë shembjen e banesave për t’i hapur rrugën ndërtimit të Bulevardit të ri të Tiranës.

Siç njofton PD, policia nuk ka lejuar ish-deputetët Bumçi dhe Balliu të afrohen tek zona ku po prishen banesat.

Sipas selisë blu përfaqësuesit e PD po shkojnë tek Komisariati 4 ku janë shoqëruar nga policia disa protestues.

Skip to toolbar