UEFA heton “ushtarët” turq. Shans për Shqipërinë?

#NËRADAR


UEFA nisi zyrtarisht hetimet ndaj Federatësë Turke të Futbollit, pas festimit me motive politike të lojtarëve të Turqisë, në takimin ndaj Shqipërisë dhe Francës. “Është emëruar një Inspektor Etik dhe Disiplinor për të nisur hetimet disiplinore në lidhje me sjelljet e mundshme provokuese politike nga lojtarët e ekipit kombëtar të Turqisë, në ndeshjet kualifikuese të Eeuro 2020, luajtur kundër Shqipërisë dhe Frnacës. Informacioni në lidhje me këtë hetim do të vihet në dispozicion në kohën e duhur”, shkruan UEFA në një njoftim zyrtar. Lojtrët turq, pasi shënuan ndaj Shqipërisë dhe ndaj Francës në dy ndeshjet e fundit, festuan duke përshëndetur ushtarakisht.

Ky festim ishte shenjë mbështetëse ndaj ushtrisë turke, që prej disa ditësh po sulmon kurdët. Por në fakt, nderimi i lojtarëve turq me shenjën ndërkombëtare të përdorur në ushtri, nuk do ta rëndonte situatën, nëse ai nuk do të ishte përdorur në momentin aktual, kur qeveria e Erdogan është duke zhvilluar një ofensivë ushtarake ndaj kurdëve.  


Ndërkohë, Komisioni i Disiplinës së UEFA-s do të mblidhet për të marrë një vendim ndaj sjelljes së lojtarëve turq. Franca por dhe vende të tjera reaguan ashpër, duke kërkuar ndëshkim për kombëtaren turke të futbollit. Nga këto sjellje, Turqia rrezikon deri përjashtim nga kompeticioni i Kampionatit Europian, çka do të thotë se mund të përfitojë Shqipëria. Nëse kombëtarja turke përjashtohet, atëherë kuqezinjtë kanë shanse reale për të shkuar në Euro 2020.

Por çfarë ndodh?

Në këtë fazë ku ndodhet Shqipëria, përjashtimi i Turqisë do të sillte zerimin e pikëve që ekipet e tjera kanë marrë në përballjet e deritanishme ndaj skuadrës turke. Kështu, Islanda që aktualisht ndodhet në vendin e tretë me 15 pikë, do t`i zbriteshin tre pikë, pasi fitoi ndeshjen e parë kualifikuese ndaj Turqisë, ndërsa ndeshjen e kthimit ende nuk e ka luajtur. Kështu, islandezët do të shkonin 12 pikë, po aq sa Shqipëria, që humbi në të dy takimet ndaj Turqisë.

Në këto kushte, Shqipërisë i duhet të fitojë ndaj Andorrës dhe një barazim ndaj Francës, për t`u kualifikuar. Ndërkohë, nëse Islanda fiton takimin e fundit ndaj Moldavisë, përsëri shkon në pikë të barabarta me Shqipërinë, por kualifikohet kombëtarja jonë. Arsyeja është se të dyja kombëtaret kanë fituar nga një ndeshje në përballjet direkte. Islanda fitoi takimin e parë 1-0 në shtëpi, ndërsa Shqipëria fitoi 4-2 ndaj Islandës në Elbasan.

Rezultati i përgjithshëm shkon 4-3 në favorin tonë. Gjithashtu, kuqezinjtë kanë dhe një tjetër avantazh, pasi golavarazhin aktual e kanë më të mirë se skuadra Islandeze. Në tetë takime, Shqipëria shënoi 14 gola dhe pësoi 10, ndërsa Islanda shënoi 12 dhe pësoi 10. Por, Islanda shkon me 10 gola, pasi i hiqen dy golat e fitores ndaj Turqisë në ndeshjen e parë eleminatore. Kështu, të gjitha gjasat janë që kuqezinjtë të kenë një shans real për të shkuar më tej.

Tashmë vetëm duhet të ëndrrojmë që UEFA të dënojë Turqinë, dhe Shqipëria të bëjë më të mirën në dy takimet e fundit, për të vijuar ëndrrën Euro 2020. Skenari mund të jetë i ngjashëm me atë të ish-Jugosllavisë në vitin 1992, kur për shkak të sulmeve ndaj Bosnjes, u përjashtua nga Europiani dhe vendin e saj e mori Danimaraka. /Realstory.al/
Skip to toolbar