Video/ Coman çon Shqipërinë në ‘koma’, Cikalleshi shënon në fund

AKTUALITET

Francë 4-1 Shqipëria. Kombëtarja jonë e futbollit nuk ka arritur të përballojë më shumë se 8-të minuta kampionët e botës. Ndonëse nisi me 5 minuta vonesë, për shkak të gafës së rëndë me himnin, Franca ka vendosur diktatin në fushën e lojës menjëherë sapo ka nisur takimi. Në fakt, skuadra e “gjelave”, ka përfituar nga një rreshtim i gabuar i skuadrës tonë, pasi trajneri Reja kishte tërhequr sulmuesin Odise Roshi në mbrojtje, madje duke e kaluar në krahun e majtë. Kaq ka mjaftuar që francezët të lezojnë lojën dhe të kalojnë në avantazh që në minutën e 8-të me Coman.

Sulmuesi kaloi mjaftë mirë para Odise Roshit, duke shfrytëzuar në mënyrën e duhur asistin e Varanes nga mesi i fushës. Franca kalon në avantazh, Shqipëria bie shumë shpejtë. Megjithatë, Reja kupton gabimin me Roshin dhe e kalon atë në krahun e djathtë, por jo në sulm. Përsëri një gabim që kushton shtrenjtë. Mbrojtja vendase nis një top nga njëri krah i fushës në tjetrin, ku Roshi nuk arrinë ta ndalojë. Sfera përfundon në këmbët e Hernandez që futet në zonë dhe pason te Giroud që nuk e ka të vështirë të shënojë golin e dytë.

Në të 37`, Franca ka një tjetër mundësi të shkëlqyer për të shënuar, por Griezmann nuk dërgon topin në rrjetë nga pika e bardhë e penalltisë, pasi sfera përplaset me traversën. Megjithatë, Franca nuk ndalet me kaq. Në të 68`, Coman gjen përsëri rrjetën pas një asisti të shkëlqyer të Griezmann, duke mposhtur për herë të tretë Strakoshën. Ikone për ‘gjelat’ në minutën e 85`, kur shënoi një gol të bukur, pasi kaloi mbrojtjen tonë. Ndërkohë, një minutë para fundit të ndeshjes, Sokol Cikalleshi shënon nga pika e bardhë e penalltisë, por goli vlen sa për statistikë.

Francë 4-1 Shqipëria, gjithçka merr fund sa i përket ëndrrës për kualifikim. Franca rikthehet te fitorja pas humbjes me Turqinë në qershor, dhe ngjitet në krye të Grupit H me 12 pikë, po aq sa Islanda dhe Turqia. Pas humbjes të së shtunës, kombëtarja kuqezi duket se nuk do të ketë më asnjë shans për kualifikim për Euro 2020. Ndërkohë takimi i radhës për të besuarit e Edy Rejas është të martën më 10 shtator kundër Islandës në “Elbasan Arena”.