Austin: SHBA nuk ka prova që Izraeli po kryen gjenocid në luftën e tij në Gaza

BOTA


SHBA nuk beson se Izraeli po kryen gjenocid në Rripin e Gazës , tha të martën shefi i mbrojtjes Lloyd Austin.

“Ne nuk kemi asnjë provë të krijimit të gjenocidit,” tha Austin në një seancë dëgjimore në Senat mbi kërkesën buxhetore të Pentagonit. Austin përsëriti se SHBA-ja është e përkushtuar të ndihmojë Izraelin në mbrojtjen e territorit dhe popullit të tij duke ofruar ndihmë sigurie.


Izraeli ka zhvilluar një ofensivë vdekjeprurëse ushtarake në territorin palestinez që nga një sulm ndërkufitar i 7 tetorit nga grupi i rezistencës palestineze, Hamas, i cili vrau afro 1200 njerëz.

Më shumë se 33,200 palestinezë janë vrarë që atëherë dhe rreth 76,000 janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), e cila në janar nxori një vendim të përkohshëm që urdhëroi Tel Avivin të ndalonte aktet gjenocidale dhe të merrte masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.
Skip to toolbar