Palmer në Beograd: Të hiqet taksa për të viijuar dialogun

BOTA


Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Mathew Palmer ka zhvilluar në takim me presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç, gjatë vizitës së tij në Beograd.

Plamer tha nga Serbia se SHBA mbështet bisedimet mes dy shteteve të ndërmjetësuar nga BE, ndërsa kërkoi që taksa 100 % për produktet serbe duhet hequr pasi po pengon dialogun.

“Ne biseduam për dialogun dhe mënyrat për të ecur përpara. Mbështesim normalizimin e marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës dhe e konsiderojmë të rëndësishëm për të hapur rrugën e Serbisë dhe Kosovës për anëtarësim në BE. Ne dëshirojmë që taksa të hiqet dhe të lejohen palët të rikthehen në tavolinën e negociatave” – tha Palmer

Ndërsa Vuçiç tha edhe një herë se nëse taksa nuk hiqet, nuk do të ketë dialog. “Ne jemi gati për takimin, por nuk mendoj se duam të dëgjojmë sërish dikë të thotë se nuk do të pezullojë taksën.”Skip to toolbar