Pas ftesës së Ramës për dialog, Basha mbledh aleatët

POLITIKË


Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha do të zhvillojë sot një takim me krerët e partive aleate të koalicionit opozitar me të cilët pritet të diskutojë për hapat që do të marrë në vazhdim opozita.

Mbledhja me aleatët vjen vetëm një ditë pas ftesës zyrtare të Ramës për dialog.


Takimi me aleatët do të zhvillohet në orën 10:30 dhe pritet që pas mbledhjes palët të dalin me një vendim. Deri tani opozita ka qenë e vendosur për të vazhduar me protestat e dhunshme ndërsa kërkesat e tyre jane krijimi i një qeverie të përkohshme, shtyrja e datës së zgjedhjeve, si dhe largimi i Ramës nga posti i kryeministrit.

Një ditë më parë në ftesën e tij Rama shkruante se është i hapur për dialog, por nuk ka asnjë fuqi ligjore që të ndryshojë datën e zgjedhjeve.
Skip to toolbar