Sulmi ndaj Borchardt, policia merr në mbrojtje familjen e tij


Policia e Shtetit ka marrë në mbrojtje familjen e ambasadorit të OSBE, Bernd Borchardt, pas sulmit në banesën e tij.

Një patrullë policie është e vendosur 24 orë poshtë hyrjes së pallatit, ndërsa edhe një tjetër polici private monitorin kamerat e pallatit ku banon ambasadori.


Shtëpia e ambasadorit, por edhe ai vetë personalisht është kërcënuar mbrëmjen e së shtunës gjatë protestës së 11 majit.

Borchardt u kërcënuar fizikisht në hyrje të rezidencës së tij si dhe parullat “Borchardt shame on you” (Borchardt turp për ty) u shkruajtën në murin e hyrjes së pallatit ku ai banon.

Kanë qenë të shumtë ndërkombëtarët që kanë dënuar këtë dhunë ndaj ambasadorit duke e cilësuar të papranueshëm.
Skip to toolbar