Berat Gjimshitit për rekord, brenda një viti i dhjetëfishohet vlera

Berat Gjimshiti është një nga lojtarët e kombëtares që po përjeton momente të shkëlqyera në karrierë. Mbrojtësi kuq e zi, jo vetëm është shndërruar në pikë referimi për Atalantën, por tashmë vlerat e tij në tregun e transferimeve është shumëfishuar në krahasim me sezonin e kaluar. Sipas “Transfermarkt”, e specializuar për llogaritjen e vlerave të kartonit të lojtarëve, mbrojtësi i Kombëtares së Shqipërisë kushton 10 milionë euro.

Kështu, në 20 dhjetor të vitit të kaluar, Berat Gjimshiti kushtonte 1.5 milion euro. Por, në disa muaj, konkretisht gjatë qershorit të këtij viti vlera e kartonit të futbollistit arriti vlerën 7.5 milionë euro. Ndërsa tani, qendërmbrojtësi i kombëtares kushton 10 milion euro, duke e bërë atë një nga lojtarët më të shtrenjtë të kombëtares shqiptare.

Ai renditet i treti, pas Hysajt dhe Strakoshës sa i përket vlerës së kartonit, ndërsa tek ekipi i Atalantës Gjimshiti renditet në vendin e 14. Mbrojtësi i kombëtares është duke zhvilluar sezon pozitiv për Atalantën, duke u shndërruar në “mur” në prapavijën e skuadrës bergameze. Vetëm dy sezone më parë, Gjimshiti nuk llogaritej në skuadrën bergameze, ndërsa sot ai është shndërruar në titullar fiks në formacion.

City e mbyll i pari, surprizon Atalanta

Janë luajtur mbrëmjen e të mërkurës takimet e fundit të fazës në grupe të Champions League. Manchester City u kualifikua si skuadra e parë në Grupin C, pasi mundi me rezultatn 4-1 Dinamon e Zagrebit.  Goli i parë i takimit u shënua në të 10` skuadra kroate, që kaloi në avantazh pas një kombinimi të shkëlqyer mes Kadzior që pasoi nga jashtë zone për Olmo. Por skuadra e Guardiola-s gjeti rrjetën në të 34` duke vendosur barazpeshën në fushë.

Ishte Jesus që shënoi nga brenda zonës me kokë, pas një asisti të dhënë nga Mahrez. Braziliani do të shënonte dhe dy golat e radhës për Cityn në pjesën e dytë. Në të 50`, përsëri nga brenda zonës, pasi kaloi mbrojtësit e Dinamo Zagreb, Jesus dërgoi topin në rrjetë duke kaluar Cityn në avantazh.

Katër minuta më vonë, Gabriel Jesus shënoi përsëri në portën e skaudrës kroate, duke trefishuar shifrat për Manchester Cityn. Në fund mendoi Foden për të siguruar rezultatin e Manchester Cityt, duke shënuar golin e katërt për ekipin e tij.

Kështu, ekipi anglez kaloi si i pari i Grupit C me 14 pikë në fazën tjetër të Champions League, ndërsa Atalanta ku luan mbrojtësi i kombëtares shqiptare, Berat Gjimshiti, kaloi si ekipi i vendit të dytë pasi mundi 3-0 Shakhtar Donetsk. Ndërkohë, Donetks do të luajë në Eurpopa League në turin tjetër, ndërsa Dinamo Zagreb e mbyll me kaq aventurën në kupat e Europës.

Serie A, ‘lum’ golash, Lazio merr kreun, Roma e nis në paqe

Janë luajtur mbrëmjen e të dielës ndeshjet e radhës të Serie A, të vlefshme për javën e parë të këtij kampionati. Pas humbjes së Milanit me rezultatin minimal 1-0 në fushën e Udinese, skuadrat e tjera pretendonte për një vend mes më të mirave, kanë arritur të marin pikë. Lazio ka fituar në fushëne Sampdorias me rezultatin 0-3, me gola të shënuar nga Immobile në të 37` dhe 62` ndërsa Correa shënoi në të 56`.

Me këtë trepikësh të parë, Lazio ngjitet në vendin e parë, për shkak të golavarazhit të lartë. Ndërkohë ka fituar me përmbysje dhe Atalanta, që ka mundur Spal në fushën e tij. Ishin vendasit që shënuan të parët dy herë me Di Franceco në të 7` dhe Petagna në të 27`, ndërsa Goses ngushtoi shifrat në të 34` gjatë pjesës së parë. Një dy golash i Muriel në të 71` dhe 76`, i ka dhënë fitoren skuadrës nga Bergamo.

Roma nuk ka shkuar më shumë se barazimi me Genoan, në një ndeshje të çmendur ku u shënuan 6 gola. Under në të 6` hapi serinë e golave, ndërsa Pinamonti barazoi në të 16` për Genoan. Më pas ishte Dezko që shënoi në të 30` duke kaluar Romën në avantazh, por në të 43` barazoi përsëri Criscito për Genoan.

Me nisjen e pjesës së dytë, Kolarov shënoi në të 49`, ndërsa Kouame barazoi përsëri në të 70`. Brescia e Emanuele Ndojit fitoi takimin e parë pas rikthimit në Serie A, duke mundur Cagliarin në transfertë me rezultatin 0-1. Torino mundi Sasuolon 2-1, ndërsa Verona dhe Bologna u ndan në barazim 1-1.

Përfundon Serie A, Atalanta dhe Inter në Champions, Milani në Europa League

Në Itali është luajtur java e fundit e Serisë A për këtë sezon, me ndeshjet që kanë nisur pas mesditës dhe kanë vijuar deri në mbrëmje.

Kështu Lazio është mundur në transfertë nga Torino me rezultatin 3-1, në një ndeshje që në fakt i vlente shumë torinezëve nëse nuk do të kishte fituar Roma. Kështu Torino mbetet jashtë zonës së europës për sezonin e ardhshëm.

Juventus e ka mbyllur me humbje javën e fundit të kampionatit kundër Sampdorias, me këto të fundit që fituan me rezultatin 2-0, por rezultati i sotëm vlente vetëm për statistikë.

Roma mundi Parmën në shtëpi me rezultatin 2-1, duke siguruar vendin e gjashtë në renditje, që do të thotë pjesëmarrje në Europa League sezonin e ardhshëm, por duke e nisur nga turet eliminatore.

Atalanta ka arritur të sigurojë pjesëmarrjen në Champions League sezonin e ardhshëm, pasi ka fituar në shtëpi ndaj Sassuolos. Këto të fundit kaluan të parët në avantazh, por skuadra e Gasperinit arriti të shënonte tre herë duke e fituar takimin me rezultatin 3-1.

Me të njëjtin rezultat Interi mundi Empolin dhe siguroi pjesëmarrjen në Europë Sezonin e ardhshëm, ndërsa skuadra kua luan Frederic Veseli shkon në zonën e Paly-Off, ku do të zhvillojë një ndeshje për mbijetesën apo rënien nga Serie A sezonin e ardhshëm.

3-2 fitoi dhe Milani në fushën e Spal, por kjo fitore vlejti vetëm për të mbajtur vendin e pestë në renditje, që i jep një biletë për në Europa League sezonin e ardhshëm skuadrës së Gattusos. Ndërkohë Kievo dhe Frosinone janë dy ekipet që zbresin nga Seria A dhe do të luajnë në Serinë B sezonin e ardhshëm.

Ndali Ronaldon & Co, Gjimshiti: Donim fitore ndaj Juventist!

Berat Gjimshiti ishte një nga lojtarët më të mirë në fushë për Atalantën në ndeshjen kundër Juventusit një ditë më parë. Mbrojtësi kuqezi arriti të ndalte sulmin e skuadrës së Allegrit, duke u vlerësuar me notë pozitive nga mediat e shtetit fqinj. Pas ndeshjes, qendër mbrojtësi kombëtares kuqezi ka folur për mirkofonët e Sky Sport.

Gjimshiti është shprehur se Atalanta ishte pregatitur për fitore ndaj Juventusi, megjithëse, sipas tij, kjo mund të ishte arritur nëse ekipi do kishte qenë më i bashkuar në pjesën e dytë.

“Ne shpresonim të merrnim një fitore. Kemi luajtur shumë mirë në pjesën e parë. Patëm disa shanse shënimi, por në pjesën e dytë ishim më të shpërqëndruar. Nuk mendojmë se nuk do r kalojmë Sasuolon. Edhe sot ne donim fitore sepse i njohik cilësitë tona”.

“Tani dolëm me një pikë dhe duhet të mendojmë për ndeshjen e ardhshme kundër Sasuolos. Nuk do të jetë e lehtë, këtë e pamë në ndeshjen ndaj Romës”, ka thënë Berat Gjimshiti për median italiane.

“Ne nuk mendojmë për këtë, madje edhe sot kemi dashur të fitojmë, ne i njohim cilësitë tona. Ne kemi arritur të bëjmë një pikë, tani duhet të mendojmë për ndeshjen kundër Sassuolo, nuk do të jetë e lehtë dhe e pamë atë kundër Romëve. ne “.

Atalanta ngjitet në vendin e tretë, Juve shpëton në fund!

Atalanta ka marrë një pikë të rëndësishme në transfertë ndaj Juventusit, duke shpresuar ende për të arritur Champions-in sezonin e ardhshëm. Skuadra bergameze ka barazuar 1-1 ndaj Juventusit, me këta të fundit që e kanë fituar disa javë më parë kampionatin.

Miqtë kanë kaluar në avantazh në minutën e 33′ me Ilicic, që shfrytëzoi bukur një gabim të mbrojtjes vendase, duke shënuar nga shumë afër portës. Takimi është dominuar nga skuadra e Gasperinit, por Juve u zgjua nga fundi me Madzukic, që barazoi në minutën r 80-të, ndërsa bardhezinjtë e mbyllën takimin me 10-të lojtarë, pas ndëshkimit me të kuq të Bernandeskit.

Me këtë realizim, Atalanta është bërë skuadra e vetme e kampionatit italian që ka shënuar 100 gola në ndeshjet e këtij sezoni të luajtura në të gjitha kompeticionet. Pas fitores së sotme Atalanta ngjitet në vendin e 3-të renditjes, me një pikë më shumë se Interi që u mund thellë 4-1 nga Napoli.

Rikthehet “pistoleta” e Piatek, Milani në Champions!

Milani ka mundut Frosinone-n 2-0 mbrëmjen e sotme, duke u ngjitur provizorisht në vendin e katërt të renditjes në Serinë A. Nëse Atalanta mundet nga Juventus, atëherë kuqezinjtë do të kenë mundësi të sigurojnë përfundimisht zonën Champions në javën e fundit të kampionatit.

Pjesa e parë është mbyllur në barazim pa gola, ndërsa në të dytëm miqtë patën mundësi të kalonin të parët në avantazh. Mirëpo Donnarumma ka pritur një penallti, e cila tronditi Milanin dhe u rikthye në lojë.

Piatek u rikthye pas shumë javësh agjërim me golin, duke zhbllokuar për Milanin në minutën e 57′. Më pas ishte Suso që dyfishoi për skuadrën e Gennaro Gattusos. Milani e mbrojti rezultatin deri në fund të takimit, duke marrë tre pikë të arta në luftën e Champions-it.

Strakosha ndal Gjimshitin, Lazio fiton Kupën e Italisë ndaj Atalantës (video)

Lazio ka triumfuar ndaj Atalantës në finalen e Kupës së Italisë, duke e mbyllur sezonin me njê trofe. Skuadra e Simone Inzaghit fitoi ndaj skuadrës së Gian Piero Gasperinit me rezultatin 2-0, me të dy golat që u shënuan në dhjetë minutat e fundit të ndeshjes. Autor të dy golave ishin Segerj Milinkovic-Savic dhe Correa, të cilë realizuan përkatësisht në minutën e 82′ dhe 90′-të.

Me fitoren e sotme, Lazio koleksionon shtatë trofe në Kupën e Italisë, duke u bërë ekipi i tretë që e ka fituar më shumë herë Kupën e Italisë pas Juventusit me 13 trofe dhe Romës me 9. Sakaq, Atalanta nuk ia doli tê fitonte këtë trofe të rëndësishëm, në finalen e të cilit mungonte prej sezonit 1962-63.

Thomas Strakosha me Lazion dhe Berat Gjimshiti me Atalantën e kanë nisur titullar takimin e sotëm, teksa loja ka qenë e balancuar në përgjithësi. Në një moment Atalanta u ndalë nga shtylla, ndërsa Lazio ka treguar efikasitet në fundin e takimit duke shënuar dy golat që i dhanë trofeun.

Pas fitores së sotme, Lazio do të përfitojë dhe 10 milionë euro nga Lega e Serisë A, që i jep si shpërblim për fituesin e kupës. Gjithashtu skuadra e Inzaghit do të luajë edhe në finalen e madhe të Superkupës së Italisë kundër Juventusit.

Kupa e Italisë, Roma në kaos nga tifozët

Sot mbahet Kupa e Italisë mes Lacios dhe Atalantës, por duket se tifozët kanë zhvilluar një kaos të vërtet në kryeqytet pak para fillimit të ndeshjes.

Tifozët e Lacios ka gjuajtur me gurë dhe shishe policinë italiane duke e detyruar këtë të fundit të përdor gaz lotsjellës për të shpërndarë tifozët e tërbuar.

Sot do të jetë përballja e madhe mes Lacios së Tomas Strakoshës dhe Atalantës së Berat Gjimshitit dhe Etrit Berishës në stadiumin “Olimpico” të Romës.

Atalanta e Gjimshiti super, kalojnë Interin në renditje (video)

Atalanta nuk ka të ndalur në rrugën e saj drejt Champions League sezonin e ardhshëm, pasi tashmë duket se ky kompeticion është siguruar.

Skuadra bergameze ka fituar ndaj Genoa-s me rezultatin 2-1, duke u ngjitur në vendin e tretë në Serinë A, kur kanë mbetur dhe dy ndeshje nga përfundimi i kampionatit.

Atalatna i ka marrë vendin e tretë në renditje Interit, duke e kaluar me dy pikë më shumë megjithëse zikaltërit kanë ende një ndeshje më shumë për të luajtur. Ndeshja nis mirë për bergamezët, me Berat Gjimshitin që është përsëri titullar në këtë takim.

Gjatë pjesës së parë vendasit dominuan gjithçka duke prekur dhe rrjetën por goli u anulua, ndërsa në të dytën Barrow zhbllokoi rezultatin me nisjen e lojës. Në minutën e 53′ Berat Gjimshiti kthehrt protagonist, duke asistuar golin e dytë për Atalantën, që u shënua nga Castagne.

Goran Pandev ngushtoi diferencat për Genoan, duke ia bëri të vështira katër minutat shtesë, sidoqoftë në fund Atalanta mori tre pikë të arta.

Skip to toolbar