Divorci i Allegrit me Juven, gjithçka ishte “fake”

Eleminimi nga Champions League, pavarësisht fitores së kampionatit për të tetin vit radhazi, nuk ishte një moment i mirë për Juventusin. Ardhja e Cristiano Ronaldos krijoi iluzione se Max Allegri do t’ia dilte këtë sezon, por nuk ndodhi kështu.

Mediat kanë spekuluar gjatë ditës së djeshme, por dhe sot, se Allegri është shumë pranë divorcit me klubin torinez. Madje, disa syresh shkuan më tej, duke i gjetur dhe klubin e ardhshëm.

Megjithatë, media italiane “Tuttosport”, shkruan sot pasdite se Juventus nuk ka asnjë divorc me trajnerin Allegri. Megjithatë, thekson gazeta, e ardhmja e tij nuk është aspak e sigurtë.

Gjatë ditës së djeshme u përfol se do të kishte një takim mes Allegrit dhe Agnellit në qendrën stërvitore të klubit, ku do të diskutohej çështja e vazhdimësisë.

Mirëpo Drejtori i klubit torinez, Fabio Paratici, ka mohuar këto deklarata. “Ne kemi qenë të gjithë në vende të ndryshme. Këto dy javë nuk ka pasur asnjë rast që Allegri të takohet me presidentin”, shkurtimisht drejtori i Juves.

E ardhmja e Valverdes në pikëpyetje, Barcelona mund ta largojë pa kosto!

E ardhmja e Ernesto Valverdes te Barcelona, pasi kjo e fundit u eleminua në mënyrë të turpshme nga Liverpool në gjysmëfinalen e Champions League, tashmë është e paqartë. Pas atij dështimi, mediat kanë nisur të gjejnë fajtorin, teksa Valverde është njeriu kryesor që mban përgjegjësinë, pasi e njëjta histori u përsëritë për dy vite radhazi.

Kështu media katalanase “Sport”, tregon se trajneri aktual i Barcelonës e ka të vështirë votëbesimin nga drejtuesit e klubit, të cilët me shumë mundësi nuk mund ta falin një dështim të tillë dy herë radhazi, teksa vejt katalanasit u eleminuan në mënyrë të ngjashme nga çerekfinalja e Champions League nga Roma.

Valverde rinovoi kontratën edhe për një sezon gjatë shkurtit të këtij viti, mirëpo disfata në Champions është e rëndë. Megjithatë, kontrata ka një klauzolë lehtësuese për Barcelonën, pasi është parashikuar shkarkimi apo largimi me dëshirë i trajnerit në çdo fund sezoni.

Në rast të një largimi të hershëm, marrëveshja është e dakorduar dhe Valverde nuk duhet të kompensohet për vitin e mbetur të kontratës. Nëse klubi tashmë e konsideron të mbaruar ciklin e tij, mund të aktivizojë klauzolën, pa ia paguar kontratën e plotë (sipas kohëzgjatjes). Në të njëjtën mënyrë, nëse Valverde dëshiron të largohet, ose të shkojë në një tjetër klub, ai ka një klauzolë të njëjtë, nuk i detyrohet asgjë Barcelonës.

De Ligt: E pabesueshme që s’jemi në finale, pasi shënuam dy herë!

Ajax u eleminua mbrëmjen e së mërkurës nga Tottenham, duke humbur shansin për të shkuar në finalen e madhe të Champions League. Pavarësisht të gjithave, largimi i Ajax ishte me nder, duke parë se këtë sezon të Champions League, skuadra holandeze ka bërë gjëra të mëdha.

Lojtarët e Ajax kanë pasur emocione të trazuara las ndeshjes së djeshme dhe eleminimit zhgënjyes. Matthijs de Ligt, që shënoi golin e parë të takimit të djeshëm, ka folur pas ndeshjes duke komentuar atë që ndodhi.

“Po të shihni gjithë lojën, ne nuk e meritonim të eliminoheshim. Ne shënuam dy herë në pjesën e parë, por jemi jashtë gjithsesi. Është e pabesueshme. Është një ëndërr që na shkërmoqet. Do të kisha dashur të luaja finalen, por nuk ndodh. Jam i ngushëlluar nga mënyra se si tifozët tanë na brohoritën pas “bilbilit” përfundimtar”.

“Është e vështirë të thuhet tani, por duhet të ecim përpara. Ne duhet të luajmë ende dy ndeshje për të fituar titullin në Holandë. Kjo është më e rëndësishmja tani”.

Pochettino i lotuar: Lojtarët e mi janë heronj!

Nuk e ka përmbatjur dot veten Mauricio Pochettino, pasi arbitri i ra bilbilit dhe makthi mori fund në “Johan Cruyff Arena”, ku Tottenham përmbysi Ajax dhe shkoi në finalen e Champions League.

Trajneri argjentinas i “Spurs”, ka folur pas ndeshjes, duke u shprehur se për të ishte shumë e vështirë të komentonte atë që ndodhi, duke mos i mbajtur dot as lotët.

“E kam shumë të vështirë të flas. Emocioni është i mrekullueshëm, faleminderit futboll. Lojtarët e mi janë heronj, kam një vit që i them të gjithëve që kam një grup heronjsh”.

“Faleminderit futboll, ky emocion nuk është i mundur pa futbollin. Faleminderit të gjithëve që kishit besim te ne. Është e vështirë të përshkruaj me një fjalë se çfarë ndjej”.

“Po flisnim përpara ndeshjes se kur punon dhe kur ndjen dashuri nuk është stres, por pasion. Treguam se e duam sportin e futbollit”.

“Është e vështirë të konkurrosh në këtë nivel. Jam shumë mirënjohës që jam trajner. Të jem pjesë e futbollit dhe të marr pjesë në një mbrëmje të tillë. Të gjithë janë heronj por Moura ishte superhero”.

“Nuk dua të harroj familjen time, kjo është edhe për ta. Duhet të jemi gati për ndeshjen e radhës të dielën dhe më pas do të përgatitemi për finalen”.

Moura e Tottenham përmbysin Ajax-in, derbi anglez në finalen e Champions-it (video)

Tottenham ka përmbysur në mënyrë spektakolare Ajax, jo vetëm rezultatin e ndeshjes së parë 0-1 në Angli, por edhe avantazhin 2-0 të ndeshjes së sotme në “Joan Cruyff Arena” në Holandë.

Ndeshja e sotme u mbyll 2-3 në favor të Tottenham, me Lucas Moura që ka qenë heroi i kualifikimit të ekipit të tij me tre golat e shënuar në pjesën e dytë.

Mbështetja elektrizuese e tifozëve të tyre, ka bërë që Ajax të shënoj golin e avntazhit që në minutën e 5′ me De Ligt. Tottenham mundohet të reagojë por gabon shumë në 30 metrat e fundit.

Sakaq vendasit kanë shënuar dhe golin e dytë në minutën e 35′, këtë herë me Ziyech, që ka realizuar me një goditje të bukur nga brenda zonës, duke shkuar në pushim të ndeshjes me avantazhin e dyfishtë.

Megjithatë, në pjesën e dytë ndryshon gjithçka, teksa Pochetino duket se i ka motivuar mjaftushëm të tijët në në dhomat e zhveshjes. Lucas Moura ngushton diferencën në minutën e 55′, pas një aksioni të bukur të Spurs.

Një rrëmujë në zonë dhe shpërqëndrim i mbrojtjes vendase, ka bërë që Moura të rrëmbejë topin dhe të barazojë takimin tre minuta pas golit të parë të Tottenham.

Ndeshja pas këtij mometi bëhet më interesante, pasi skuadrat luajnë gjithçka për gjithçka, teksa dy shtylla, një për Tottenham dhe një për Ajax, mban të pandryshuar rezultatin deri në sekondat e fundit të kohës shtesë.

Lucas Moura ka shënuar përsëri nga brenda zonës duke i dhënë fitoren dhe kualifikimin Tottenham, që tani do të përballet me Liverpool në finalen e madhe të Champions League.

Eleminimi i Barcelonës, Suarez: Duhet të kemi turp për këtë!

Barcelona u eleminua me turp nga Liverpool në gjysmëfinalen e dytë të Champions League, teksa peshën e humbjes dhe këtij turpi do e ndiejnë më shumë se kushdo futbollistët. Luis Suarez është një nga lojtarët që ka komentuar atë që ndodhi në “Anfield”, duke u kërkuar falje tifozëve katalanas.

“Ne duhet të bëjmë shumë vetëkritikë, është hera e dytë që na ndodh e njëjta gjë, – u tha sulmuesi gazetarëve. – Nuk mund t’i bëjmë këto gabime dy vite radhazi. Duhet të na vijë turp nga vetja për atë që bëmë gabim, duke menduar se gjithçka kishte përfunduar”.

“Ne jemi ata që luajmë në fushë, trajneri bën taktikat. Ne, lojtarët, duhet të jemi më të vetëdijshëm, jemi ata që luajmë. Ne duhet të kërkojmë falje për qëndrimin, nuk ishim ekip”.

“Për familjet tona, fëmijët tanë, tifozët tanë, duhet të kërkojmë falje. Nuk mund të ndodhë që në një minutë të pësojmë dy gola. Duhet ta kuptojmë, të gjitha kritikat do të bien mbi ne. Jemi shumë të trishtuar, të lënduar. Jemi qenie njerëzore, e ndiejmë dhimbjen, frustrimin”.

Eleminimi i Barcelonës, Valverde: Është e tmerrshme, Liverpool e meritoi!

Barcelona doli e turpëruar nga Anfield, teksa u mund 4-0 dhe u eleminua nga Champions League, duke humbur finalen e madhe. Trajneri blaugrana, Ernesto Valverde, ka kometuar shkurtimisht pas humbjes, duke u shprehur de gjithçka ishte për meritë të Liverpool.

“Liverpool ishte më i fortë se ne, luajtën shumë mirë dhe fituan duke e merituar. Për ne është një rezultat i tmerrshëm, por dhe për tifozët tanë. E gjitha kjo është për meritë të Liverpool”.

“Të gjithë do e vuajmë, ne, tifozët gjthashtu. Tani situata është kjo që është, nuk e prisnim diçka të tillë. Për momentin jemi të tronditur, është e tmerrshme”, u shpreh Valverde pas ndeshjes.

Asist në kualifikim historik të Liverpool, Shaqiri: Jam ende i tronditur!

Xherdan Shqiri ka shansin që të futet në histori si shqiptari që ja fituar dy herë trofeun e Champions League. Pas suksesit me Bayern Munich sezone më parë, Shaqiri është në prag të përsëritjes së këtij suksesi edhe me Liverpool, pas kualifikimit në finale.

Ditën e djeshme, Xherdan Shqiri pati shansin të rikthehej titullar me Liverpool, pasi skuadrës së Jurgen Klopp i mungonin Firmino dhe Salah. Shqiptari që luan me pêrfaqësuesen e Zvicrës, bëri një ndeshje të mirë, teksa në pjesën e dytë dha dhe asistin e golit të tretë. Pas ndeshjes ai është shprehur.

“Është e vështirë të gjesh fjalë në një moment të tillë. Jam jashtëzakonisht krenar për këtë ekip, për atë që kemi bërë. Pakkush e besonte, pasi e nisëm keq, por besuam dhe dëshironim të luanim lojën tonë deri në fund”.

“Jam ende i tronditur, por shumë krenar për këtë fitore. Nuk e kam provuar kurrë diçka të tillë. Është unike, nuk ndodh çdo ditë. Tifozët ishin të mrekullueshëm, pa ta nuk do ishte e mundur”.

“Tre muajt e fundit nuk kanë qenë të lehtë për mua, por prita shansin tim, duke u stërvitur fort. Liverpool është një super klub, duhet të dish të bësh diferencën. U ktheva në formacion duke e ditur se kisha një barrë të rëndë mbi vete, por u ndjeva shumë mirë dhe besoj se e justifikova besimin. Tani dua trofeun, nuk ka rrugë tjetër”.

Jurgen Klopp në delir: Këta djem janë të pabesueshëm!

Trajnerët janë arkitektët e suksesit, dhe merita u shkon atyre, po aq sa bartin dhe ngarkesën e dështimit. Vetëm një javë më parë Jurgen Klopp u vu në qendër të kritikave për humbjen 3-0 ndaj Barcelonës në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Champions League, por jo më tani.

Pas fitores historike në Anfield, Klopp ka folur për mediat duke komentuar fitoren spektakolare dhe kualifikimin për herë të dytë radhazi në finalen e Champions League, ku tashmë pret vetë të njihet me kundërshtarin e radhës.

“Kjo ishte e tepërt! Ishte e papërballueshme emocionalisht. Luajtëm ndaj ekipit më të mirë në botë. Të fitosh është e vështirë, por të fitosh pa pësuar gol, kjo është e pabesueshme!”.

“Kam parë James Milner duke qarë në fushë pas ndeshjes. Kjo është një fitore shumë e rëndësishme për ne. Ka gjëra më të rëndësishme në këtë botë, por të krijosh këtë atmosferë kaq emocionuese është shumë e veçantë. Merita është e gjitha e lojtarëve”.

“Këta kanë potencial dhe zemër, por mbi të gjitha vetëbesim. Origi dhe Shaqiri nuk kanë luajtur shumë dhe të luash në atë mënyrë, kjo tregon se në futboll nuk ka asgjë të pamundur”

“Duhet të ishim seriozë, por edhe dinakë. Ishte e nevojshme. Barcelona mbrohet mirë, prandaj duhet të ishim të paparashikueshëm. Goditjen e këndit te goli i katërt nuk e pashë fare, ndërsa asistenti im më pyeti se çfarë kishte ndodhur”

“Ora është 11:30, fëmijët kanë fjetur. Më gjobisni nëse doni, por këta djem ishin “fucking unbelievable” (të pabesueshëm)”.

Liverpool i “çmendur”, kthen Barcelonën në shtëpi (video)

Liverpool është finalisti i parë i Champions League, duke përmbysur rezultatin e ndeshjes së parë të Barcelonës. Të besuarit e Jurgen Klopp kanë bërë një ndeshje të çmendhr në “Anfield”, duke mundur 4-0 Barcelonën e për rrjedhojë duke u kualifikuar në finalen e madhe të këtij kompeticioni.

Nga krahu tjetër, Barcelona ka përsëritur të njëjtin gabim si një vit më parë, kur shpërdoronte rezultatin 3-0 ndaj Romës, teksa këtë herë kjo i kushton finalen.

Një ndeshje e madhe me ritëm të lartë, me atmosferën unike të krijuar nga tifozët vendas, të cilët i kanë dhënë dhe më shumë motivim lojtarëve të tyre. Kështu pas vetëm 7-të minutash lojë, Liverpool kalon në avantazh me Divock Origi, që realizoi golin e parë të karrierës në këtë kompeticion.

Barcelona mundohet të reagojë, por shpërdoron disa mundësi, ndërsa pjesa e parë nuk pati ndryshim rezultati. Në të dytën Klopp hedhë në fushën e lojës Georginio Wijnaldum, që realizon dy gola të shpejtë në minutën e 54′ dhe 56′, duke trefishuar rezultatin për Liverpool.

Goli i katërt erdhi në minutën e 78′ me autor Origi, që bën të shpërthejë festa në Anfield me Jurgen Klopp që nuk arrinë ta besojë as vetë këtë çmenduri të ekipit të tij.

Skip to toolbar