Zgjedhjet e PE, dalin rezultatet paraprake në disa shtete

BOTA


Nga Gjermania dhe Franca në Qipro dhe Estoni, votuesit e 21 vendeve anëtare kanë votuar sot në zgjedhjet e Parlamentit Evropian. Pas orës 19:00 në disa shtete të Evropës janë mbyllur kutitë e votimit për zgjedhjet e përgjithme të parlamentare të unionit.

GJERMANIA- Në Gjermani sondazhet e para nxjerrin fitues koalicionin CDU/CSU me 28,0%, Tё Gjelbёrit 22,0 %, SPD 15,5 %, AfD 10,5 %, E Majta 5,5 %, FDP 5,5 %, Tё tjerat 13,0 %.


GREQIA-Në Greqi sondazhet i japin fitoren partisë konservatore me 36%, e udhëhequr nga Demokracia e Re, ndërsa ka pësuar një goditje SYRIZA e Alexis Cipras.

AUSTRIA-Partia Popullore e Austrisë (ÖVP) e kancelarit, Sebastian Kurz, performoi fuqishëm në shtetin alpin, ndërsa Partia e Lirisë (FPÖ) vuajti më pak se sa pritej për shkak të një skandali të kohëve të fundit.

Sondazhet e para i nxorën konservatorët të parët me rreth 34.5% të votave, duke u rritur me 7.5% në krahasim me zgjedhjet e mëparshme. SPÖ e qendrës së majtë doli e dyta me 23.5%, por pati ulje në krahasim me vitin 2014.

Peizazhi politik i Austrisë, gjatë javës së kaluar, është tronditur nga shfaqja e një videoje që tregoi drejtuesin e partisë dhe nënkryetarin e “Lirisë”, Heinz-Christian Strache, duke ofruar një kontratë publike fitimprurëse ndaj një kompanie në këmbim të mbështetjes së fushatës. Strache dha dorëheqjen nga qeveria, dhe ministrat e mbetur të FPÖ janë shkarkuar ose kanë dhënë dorëheqjen.

SLLOVAKIA-Në Sllovaki fitojnë pro evropianët, që mendohet të kenë marrë rreth 20% të totalit të votave.

Voter turnout by year in the Netherlands

HOLLANDA– Siç ishte parashikuar më parë, Partia Hollandeze e Punës PvDa e Nënkryetarit të Komisionit Evropian Frans Timmermans po kryeson në Holandë në 18.10%.

Ndërkohë Partia e Lirisë dhe Demokracisë (VVD) e Kryeministrit Mark Rutte ka marrë 15%, Qendra Demokratike Demokratike e Qendrës (CDA) ka marrë 12.30% dhe Forumi i djathtë i Baudit për Demokraci (FvD) është i katërti në 11%. Pjesëmarrja në votime ishte gjithashtu më e lartë këtë vit në Holandë, sipas statistikave të publikuara nga Parlamenti Evropian.

IRLANDA-Partia e Gjelbër e Irlandës do të marrë vendet e para në parlamentin e BE pas 20 vjetësh, shkruajnë mediat ndërkombëtare. Ndërkohë, Partia Fine Gael (FG) e Taoisearch Leo Varadkar është duke udhëhequr votimet me 29% të votave. Irlanda do të ketë gjithsej 11 vende në parlament, megjithatë sapo Mbretëria e Bashkuar të largohet nga BE ato do të rritet në 13.

FRANCA-Partia e Partisë Popullore Populiste e Le Pen ka dalë në krye në zgjedhjet evropiane në Francë, sipas sondazheve praprake. Këto rezultate do të jenë një goditje e madhe ndaj presidentit pro BE Emmanuel Macron dhe partisë së tij La République En Marche.

Le Pen vlerësohet të ketë marrë 23.2% të votave, ndërsa Macron ka pranuar 21.9%. Le Pen ishte rivale e Macron në raundin përfundimtar të zgjedhjeve presidenciale franceze të vitit 2017.

MALTA-Partia Laburiste e Maltës pritet të triumfojë në zgjedhjet e Parlamentit Evropian me 55% të votave, ndërsa Partia Nacionaliste (PN) pritet të renditet e dyta me 37% të votave. Sipas raporteve zyrtare, 73% e maltezve kanë dalë të votojnë këtë të diel, më i larti i raportuar deri më tani.

Udhëheqësi i PN Adrian Delia tha se njerëzit kishin folur dhe rezultati ishte i qartë, ndërsa ka kundërshtuar zërat që ai mund të japë dorëheqjen.“Ne e pranojmë rezultatin me përulësi, do ta shqyrtojmë dhe do të mësojmë mësimet që duhen mësuar,” u tha ai mediave.

Ndërkohë, kryeministri Joseph Muscat, po feston. Sipas Malta Times. “Le ta shtrijmë përsëri dorën tonë të miqësisë, kjo nuk është lëvizja e ndarjes por e unitetit”, tha ai, duke shtuar se shpresonte që deputetët e PN të kërkonin të punonin për interesat e Maltës. “Jemi gati të punojmë me ju, duhet të jeni gati të punoni me ne”.

POLONIA-Partia nacionaliste në pushtet në Poloni (PiS) duket se është duke fituar zgjedhjet e përgjithshme për Parlamentin Europian, të paktën sipas sondazheve paraprake.

Nëse konfirmohet, rezultati do të jetë një goditje demoralizuese për koalicionin evropian të opozitës, që bëri një pakt parazgjedhor i përbërë nga disa parti opozitare e cila ka pasur shpresa të mëdha për fitore, shkruan The Guardian.

Sondazhi parashikon një rezultat për PiS me 42.4%, duke i dhënë 24 vende, përpara Koalicionit Europian në 39.1%, me 22 vende të parashikuara. Pjesëmarrja në votim vlerësohet të jetë shumë më e lartë se në vitin 2014, kur ishte vetëm 23.83%.

Vijon…
Skip to toolbar