Zgjedhjet presidenciale në Rusi/ Putin drejt një mandati të ri gjashtëvjeçar

BOTA


Më shumë se 114 milionë votues janë thirrur dje për të ratifikuar rizgjedhjen e të fortit të Rusisë, të vetmin lider që brezat e rinj të saj kanë njohur.

Në vendin me 11 zona kohore, qendrat e votimit u hapën në orën 08:00 në Gadishullin Kamchatka në Lindjen e Largët të Rusisë, në Paqësorin verior dhe do të mbyllen në orën 20:00 të dielën në enklavën ruse të Kaliningradit, në Balltik, midis Polonisë dhe Lituanisë.


Teorikisht, ky është raundi i parë i garës presidenciale, pasi nëse asnjë nga kandidatët nuk fiton më shumë se 50%, do të duhet një i dytë. Gjithkush e di, megjithatë, se asnjë nga tre kandidatët e mbetur nuk ka shansin më të vogël për të kërcënuar pushtetin e Vladimir Putinin.

Përfaqësuesi i Partisë Komuniste, fuqia e dytë në skenën politike ruse, Nikolai Kharitonov ka shprehur kundërshtimin sistematik të nostalgjikëve të epokës sovjetike.

Po aq legjitim për Kremlinin është Leonid Slutsky i Partisë Liberal Demokratike, për të cilën rusët me ironi thonë se nuk është as liberale, as demokratike, as parti. Është krijim ultra-nacionalist, personal i Vladimir Zhirinovsky, i cili e drejtoi për 30 vjet deri në vdekjen e tij në prill 2022.

Me kandidatët (realë) të opozitës të ndaluar nga zgjedhjet, Putini portretizohet nga mediat e kontrolluara (pra, pothuajse të gjitha) si “kandidati i popullit”, duke kapërcyer identitetet partiake.

Problemet e vetme për Kremlinin deri të dielën do të vijnë nga mundësia e protestës së organizuar nga mbështetësit e Alexei Navalny, i cili vdiq muajin e kaluar në një burg të Rrethit Arktik.

E vërteta është se udhëheqësi më jetëgjatë i Kremlinit që nga Jozef Stalin nuk kishte nevojë për të gjitha këto për të siguruar rizgjedhjen e tij. Një sondazh nga Qendra e pavarur Levada, e cila gëzon vlerësimin e mediave perëndimore, muajin e kaluar zbuloi se 75% e rusëve i besojnë Putinit dhe konsiderojnë se “vendi po ecën në drejtimin e duhur”.

Në të njëjtin sondazh, shumica e qytetarëve mbështetën luftën në Ukrainë dhe e konsideruan vendin si demokratik.

Në Perëndim, natyrisht, vlerësimet për natyrën e demokracisë ruse janë përgjithësisht shumë të ndryshme, siç theksohet nga deklarata sarkastike e bërë dje nga Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel: “Dëshiroj të përgëzoj Vladimir Putin për fitoren e tij dërrmuese në zgjedhjet e nisura sot. Asnjë opozitë. Pa liri. Asnjë opsion.”

Realiteti i ashpër i luftës erdhi për t’u kujtuar rusëve sulmet e reja ukrainase në provincat kufitare të Belgorod dhe Kursk.

Putin u zotua se vendi i tij do t’i përgjigjet bombardimeve ukrainase të tokës ruse dhe denoncoi inkursionet nga luftëtarët pro-ukrainas si një “përpjekje për të prishur” zgjedhjet presidenciale.

Vlen të theksohet se rusët nisën një sulm të dyfishtë me raketa në Odessa, ku humbën jetën të paktën 20 persona dhe mbetën të plagosur 75.

Guvernatori i rajonit shpalli sot ditë zie.
Skip to toolbar