Bushi prezanton listën e U-21: Kemi mungesa, do mundohemi të luajmë mirë

KOMBËTARE


Trajneri i Kombëtares U-21 Alban Bushi ka dalë në konferencë për shtyp ku ka prezantuar listën e lojtarëve të grumbulluar për dy ndeshjet zyrtare ndaj Uellsit dhe Turqisë. Bushi ka shprehur shenja optimizmi gjatë fjalës së tij, pasi disa nga lojtarët kuqezinj kanë pasur më shumë minuta në këmbët e tyre gjatë dy muajve të fundit.

“Ndeshja me Turqinë? Është e vështirë dhe e rëndësishme dhe është ndeshja e tretë por kemi vetëm 1 pikë. Mund të kishim më shumë por kemi pak. Nëse nuk marrim rezultat pozitiv, Shpresat tona për vendin e dytë janë të pakta. Shanset janë të barabarta dhe e njohim Turqinë mirë pasi luan futboll. Nuk do të jenë 5 futbollistë si Ademaj, Mucolli, Selmani e Kryeziu. Lojtarët që kanë zëvendësuar janë në gjende të mirë dhe do të mundohemi të luajmë mirë, pastaj rezultati është çështje fati.


Të rinjtë? Me thënë të drejtën kemi lojtarë të rinj, si Kalajn, Bullarin e Ndreckën. Dëmtimet na kanë ndërlikuar situatën por janë lojtarë me perspektivë. Nuk ishin në planet tona për këtë ndeshje por janë lojtarë që plotësojnë grupin. Të gjithë kanë minuta siç është Bardhi. Janë 3 ndeshje edhe pse fokusin e kemi te Turqia dhe të rinjtë duhet të provohen.

Kombëtarja A? Bëmë një mbledhje kur Reja erdhi dhe shumë lojtarë nuk mund të ishin të gatshëm dhe U21 kishte problemet e veta pasi gjendja nuk do të ishte e mirë e tyre. Stërvitja me ekipin e parë u bën mirë atyre, por edhe trajnerit Reja. Ka mendim pozitiv për ta dhe i ka veçuar disa prej tyre. Pardje u dëmtua Kryeziu në stërvitje.

Minutat e pakta? Lojtarët e ekipit shqiptar kanë luajtur ndërsa të tjerët që luajnë jashtë kanë pasur problemet e tyre me minutat. Nuk duhet ta them gjithmonë se u lodha por do ta përgatisim, pasi edhe kur nuk luan 1 vit, një ndeshje e nxjerr. Te U21 është moshë delikate pasi te U17 ose U19 aktivizohen me ekipet e tyre por te ekipi i parë, shumica nuk e kapin vendin e parë. Jemi më mirë pasi shumë lojtarë kanë minuta por Bajramaj, Mucolli e Ademi na sjellin probleme. Rrimë 3 muaj përgatisim ndeshjen dhe në fund nuk i ke lojtarët është problem.

Panuçi? Jemi për të folur për Turqinë dhe Uellsin. Nuk kam çfarë them për të dhe i uroj suksese kudo që të shkojë.

Ekipi? I njoh lojtarët dhe kemi mungesa. Lojtarët e Superiores kanë minuta dhe ka 3 ndeshje ku do të luajnë të gjithë. Objektivi kryesor është që të marrim rezultat dhe të kualifikohemi por gjithsesi kur ke lojtarë që dëmtohen ke oshilacione me barazime. Këta lojtarë kanë bërë mirë”, tha Bushi
Skip to toolbar