Tërmeti në Korçë, reagon Meta: Të merren masa, vëmendje për banorët e prekur

AKTUALITET


Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka reaguar duke shprehur shqetësimin e tij për situatën e krijuar në Korçë dhe në fshatrat përreth që u prekën në tërmetet e natës së të premtes.

“Presidenti Meta u bën thirrje dhe nxit të gjitha autoritetet qendrore dhe lokale, që të ndjekin me shumë vëmendje dhe të analizojnë me përgjegjësi këto pasoja, si dhe të marrin masa të menjëhershme në plotësimin e nevojave emergjente të banorëve të prekur nga kjo fatkeqësi natyrore duke u garantuar shërbim shëndetësor, pajisje me ushqim e ujë të pijshëm dhe sistemimin në ambiente të përshtatshme strehimi. Presidenti Meta u uron shërim të shpejtë qytetarëve të lënduar”, njofton presidenca.


6 tërmete, më i forti me magnitudë 5.3 prekën gjatë natës Korçen dhe fshtrat përreth, duke shkaktuar dëmtime në rreth 70 banesa, shumica të pabanuara dhe duke lënduar 4 qytetarë të cilët ndodhen jashtë rrezikut për jetën.
Skip to toolbar