U kap me 25 mijë Euro të padeklaruara, procedohet penalisht 45-vjeçari nga Kosova

AKTUALITET


Një 45-vjeçar nga Kosova është proceduar penalisht në doganën e Morinës. Ai tentoi që të fuste në Shqipëri rreth 25 mijë Euro të padeklaruara.

“Në vijim të kontrolleve të kryera nga shërbimet e Policisë Kufitare të PKK Morinë, në bashkëpunim me autoritetet doganore, me objektiv parandalimin dhe goditjen e paligjshmërive në kufi, në hyrje të RSh-së, është kaluar në vijën e dytë, për kontroll të detajuar, automjeti tip “Benz”, me drejtues shtetasin I. Z. Nga kontrolli fizik, këtij shtetasi iu gjetën rreth 24 900 euro që po tentonte t’i fuste në Shqipëri, pa i deklaruar konform ligjeve në fuqi.”, njoftoi policia.


Për këtë arsye është sekuestruar sasia e parave, ndërsa ndaj 45-vjeçarit nisi procedimi për veprën penale “Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe i sendeve me vlerë”.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Kukës, për veprime të mëtejshme.
Skip to toolbar