Mbi 34 mijë palestinezë të vrarë në Gaza

BOTA


Sulmet izraelite në Rripin e Gazës kanë vrarë 48 palestinezë në 24 orët e fundit, njoftoi Ministria e Shëndetësisë në Gaza të dielën, duke e rritur numrin e përgjithshëm të të vdekurve në 34,097 njerëz.

Të paktën 76,980 njerëz janë lënduar që nga 7 tetori, tha ministria. Një numër palestinezësh janë bllokuar nën rrënojat dhe rrugët e shkatërruara, shtoi ministria, por ekuipazhet e ambulancës dhe të mbrojtjes civile nuk janë në gjendje t’i arrijnë ata.


Shumica dërrmuese e të vrarëve në Gaza janë gra dhe fëmijë, sipas zyrtarëve palestinezë shëndetësorë. Që nga 20 prilli, ministria raportoi:

Të paktën 72% e të vrarëve janë gra dhe fëmijë Më shumë se 9,100 gra janë vrarë Më shumë se 14,000 fëmijë janë vrarë .
Skip to toolbar