“Spiunazh i rëndë” kinez në Gjermani, arrestohet ndihmësi i eurodeputetit

BOTA


Një ndihmës i një deputeti të Parlamentit Evropian, i partisë Alternativa për Gjermaninë (AfD), e ekstremit të djathtë, është arrestuar në Gjermani me dyshimin për spiunazh “të rëndë” për Kinën.

Prokurorët njoftuan se i arrestuari është Jian Guo dhe e akuzuan për përcjelljen e informacionit në lidhje me diskutimet në legjislaturën e Bashkimit Evropian tek inteligjenca kineze.


Faqja e internetit e Maximilian Krah, kandidati kryesor i AfD-së në zgjedhjet e qershorit për asamblenë, liston Jian Guo si një nga ndihmësit e tij. Krah tha se kishte mësuar për arrestimin e Guo nga mediat dhe se do të ndalonte së punuari me të nëse akuzat vërtetoheshin.

Ndihmësi, i cili jetonte në Bruksel dhe në Dresden, spiunoi gjithashtu figurat e opozitës kineze në Gjermani, thanë prokurorët. Ai u arrestua në Dresden të hënën dhe banesat e tij u kontrolluan.

“Ai akuzohet për një rast veçanërisht të rëndë për një shërbim sekret të huaj”, thuhet në deklaratë.

Dy javë më parë, gazeta çeke Denik Na dhe revista gjermane Der Spiegel raportuan se një tjetër kandidat i AfD-së në zgjedhjet e Parlamentit Evropian, ligjvënësi gjerman Petr Bystron, kishte marrë para nga një faqe mediatike pro-ruse.

Ankthi për spiunazhin kinez është rritur në të gjithë Evropën muajt e fundit. Tre shtetas gjermanë u arrestuan të hënën me dyshimin se kishin dorëzuar teknologji me aplikacione ushtarake. Në të njëjtën ditë, dy burra u akuzuan në Britani për spiunazh për Kinën. Më 25 mars, SHBA-ja dhe Britania akuzuan Pekinin për spiunazh kibernetik kundër miliona njerëzve, përfshirë ligjvënës, akademikë dhe gazetarë, si dhe kompani, përfshirë kontraktorët e mbrojtjes.
Skip to toolbar