Ekipi i OBSH-së futet në spitalin e shkatërruar të Gazës

BOTA


Një ekip nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka arritur në spitalin al Shifa në veri të Gazës.

Objekti, i cili nuk funksionon më, dikur ishte spitali më i madh në Rripin e Gazës. Duke pretenduar se militantët e Hamasit dhe Xhihadit Islamik ishin të pranishëm brenda, trupat dhe aeroplanët izraelitë filluan një operacion që kulmoi me rrethimin dhe pushtimin e al Shifa në fillim të këtij viti.


Kreu i OBSH-së ndau pamjet e shkatërrimit të marrë nga ekipet në terren. Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se spitali tani ishte një “hapësirë e zbrazët me varre njerëzore” dhe shumica e ndërtesave në kompleksin e tij janë “shkatërruar gjerësisht”.

“Edhe rivendosja e funksionalitetit minimal në afat të shkurtër duket e papranueshme. Një vlerësim i thelluar nga një ekip inxhinierësh është i nevojshëm për të përcaktuar nëse ndërtesat e mbetura janë të sigurta për përdorim në të ardhmen”, shtoi ai.
Skip to toolbar